Експерти: Ціни на овочі в Україні зростають "аномально" швидко — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Експерти: Ціни на овочі в Україні зростають "аномально" швидко

Аграрний ринок
1044
Ціни на овочі в Україні зростають "аномально" швидко. Як повідомили в асоціації "Український клуб аграрного бізнесу", в Україні в 2009 р. аграрії збільшили виробництво овочів на 5% проти 2008 р. - до 8,3 млн. тонн. "В основному до цього обсягу увійшли овочі так званої "борщової групи" - морква, буряк, капуста і цибуля. Але, незважаючи на більшу пропозицію овочів, починаючи з грудня минулого року ціни на овочі саме цієї групи почали аномально швидко зростати. Офіційна статистика показала зростання цін за грудень на 6,1%, а за січень - 14,3%. В результаті зростання цін на овочі за грудень-січень перевищило за темпами зростання цін на цукор і молочні продукти", - йдеться в повідомленні.
При цьому відзначається, що офіційна статистика враховує певну інерційність даних, в той час як за два останні місяці ціни для споживачів зросли удвічі. "Кілограм картоплі в жовтні можна було купити за 1,70 грн., а зараз не менше ніж за 3,50 грн. Морква подорожчала з 2,20 до 3,60 грн/кг, цибуля з 2,40 до 5 грн., капуста з 1,60 до 4 грн. (ціни оптових ринків), а в роздрібній мережі овочі пропонують за ще більшими цінами.
"В зимовий період основні виробники овочів, а саме господарства населення, традиційно зменшують обсяги реалізації. Далеко не всі можуть забезпечити належні умови зберігання, не виключена і втрата частини овочів через великі морози в грудні-січні", - відзначив експерт аграрних ринків УКАБ Андрій Товстопят.
За словами керівника групи експертів УКАБ Володимира Лапи, деякі популярні пояснення зростання цін, такі як вплив політичного чинника або спекулятивних чинників, не витримують критики. "Передбачити, що мільйони власних селянських господарств, які є основними виробниками овочів, домовилися підвищити ціни, неможливо", - констатує В.Лапа.
В УКАБ вважають, що така стрімка динаміка зростання цін пов'язана в першу чергу зі структурними вадами в галузі, зокрема, великою часткою власних селянських господарств у структурі виробництва. Як наслідок, на ринку бракує крупних продавців, які можуть запропонувати постачання високоякісної продукції протягом року за довгостроковими контрактами.
За матеріалами:
УНІАН
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас