Експерт: Інвестиційні процеси в Україні відновлюються


Експерт: Інвестиційні процеси в Україні відновлюються

Дефіцит поточного і фінансового рахунку платіжного балансу України в 2010 році складе 0,5 млрд. кожен.

Про це повідомив у коментарі УНІАН економіст компанії Astrum Investment Management Олексій Блінов.

За його словами, великий дефіцит поточного рахунку в грудні 2009 року був пов'язаний значною мірою з піковими обсягами імпорту газу. Цього місяця Україна купила 4,3 млрд. кубометрів вартістю 893 млн. доларів, нагадав економіст.

Однак, вважає Блінов, імпорт газу є не єдиним поясненням такого широкого розриву в зовнішній торгівлі за підсумками грудня 2009 року. Зріс й інший імпорт, причому особливо виразним був стрибок імпорту машинобудівної продукції на 32,7%, відзначив економіст. На його думку, це вказує на те, що в Україні вже відбувається певне відновлення інвестиційних процесів і підтверджує очікування стосовно зростання інвестицій на 8% в реальному вираженні в 2010 р.

В той же час, підкреслив економіст, в грудні не було значних платежів з зовнішніх боргів, що дозволило фінансовому рахунку вийти в профіцит. Активність у сфері прямих іноземних інвестицій в грудні була слабкою, склавши лише 120 млн. доларів, що визвело показник за підсумками 2009 року на 4,5 млрд. доларів, відзначив Блінов. Він додав, що відтік іноземної валюти в готівкові кошти залишається істотним: у грудні він склав 1,1 млрд. доларів, а кумулятивний відтік в готівкову інвалюту за підсумками 2009 року склав 9,6 млрд. доларів.

Як повідомляв УНІАН, за даними Національного банку, дефіцит платіжного балансу України в 2009 році, за попередніми даними, склав 13,727 млрд. дол., що в 4,3 разу більше, ніж в 2008 році (3,209 млрд. дол.).

За підсумками 2009 року дефіцит поточного рахунку склав 1,94 млрд. дол., в порівнянні з дефіцитом 12,763 млрд. дол. в 2008 році. "У 2009 році зниження зовнішнього попиту і світових цін в результаті глобальної кризи зумовили істотне зменшення надходжень від експорту товарів і послуг - на 36,7%. Але відсутність зовнішнього фінансування, скорочення внутрішнього попиту і девальвація обмінного курсу гривні в кінці в 2008 року визначили ще більше падіння імпорту - на 43,1%. Як наслідок, в цілому за 2009 рік дефіцит поточного рахунку істотно скоротився - до 1,9 млрд. дол." - відзначається в повідомленні НБУ.

За 2009 рік негативне сальдо з фінансового рахунку оцінене в 11,787 млрд. дол., тоді як за відповідний період 2008 року воно було позитивним - 9,554 млрд. дол.

В НБУ відзначають, що формування дефіциту фінрахунку в поточному році обумовлене низькими обсягами припливу прямих іноземних інвестицій і частковим покриттям виплат з боргових зобов'язань приватного сектора новими залученнями.

"Продовження розпочатою у вересні 2009 року тенденції поліпшення стану фінансового рахунку дозволило в грудні вперше з початку кризи сформувати профіцит - на рівні 363 млн. дол. США. Для цього визначальним стало відновлення можливості приватного сектора залучати боргові ресурси на зовнішніх ринках в результаті як певної стабілізації на світових фінансових ринках, так і ситуації всередині країни", - йдеться в повідомленні.

За даними Нацбанку, в грудні 2009 року негативне сальдо зведеного платіжного балансу склало 0,222 млрд. дол. (у листопаді 2009 р. - 0,641 млрд. дол.). Поточний рахунок в грудні був сформований з дефіцитом 0,585 млрд. дол. (у листопаді ц.р. дефіцит склав 0,344 млрд. дол.), при цьому з фінансового рахунку в грудні був зафіксований профіцит - 0,363 млрд. дол. (у листопаді дефіцит - 0,297 млрд. дол.).

Дефіцит платіжного балансу в грудні повністю профінансований за рахунок резервних активів, обсяг яких станом на 1 січня 2010 року склав 26,5 млрд. дол., що забезпечує фінансування імпорту товарів і послуг впродовж 5,1 місяця майбутнього періоду.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "УНІАН", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua