Відновлення світової економіки пожвавилось


Відновлення світової економіки пожвавилось

Макроекономісти МВФ представили найбільш оптимістичний прогноз зростання світової економіки в 2010 р. серед прогнозів, запропонованих експертами міжнародних організацій цього місяця. МВФ розраховує, що в 2010 р. світова економіка зросте на 3,9%, а в 2011 р.- на 4,3%. Минулого тижня фахівці Світового банку спрогнозували, що в 2010 р. сукупний світовий валовий продукт збільшиться на 2,7%, а в 2011 р. - на 3,2%, а економісти ООН розраховують, що в 2010 р. світова економіка збільшиться лише на 2,4%.

Провідну роль у відновленні світової економіки зіграють країни, що розвиваються, тоді як розвинені держави боротимуться з високим рівнем безробіття і зростанням держборгу. Розвинені економіки світу зростуть в 2010 р. на 2,1%, а в 2011 р. їх зростання складе 2,4%. Водночас прогноз МВФ щодо зростання економік, що розвиваються, був покращений майже на 1%. У 2010 р. вони виростуть на 6%, а в 2011 р.- на 6,3%.

"Зміцнення основ економіки і швидкі заходи у відповідь допомогли багатьом країнам з ринком, що формується, пом'якшити наслідки безпрецедентного зовнішнього шоку і в короткі терміни знов залучити потоки капіталу. Очікується, що показники зростання істотно відрізнятимуться між країнами і регіонами усередині обох груп країн, зважаючи на відмінності початкових умов, зовнішніх шоків і прийнятих заходів. Наприклад, основні країни Азії з ринком, що формується, відіграють провідну роль в світовому підйомі. Декілька європейських країн з розвиненою економікою і низка країн Центральної і Східної Європи та СНД відстають за темпами зростання", - йдеться в доповіді МВФ.

Водночас все більше побоювань в економістів МВФ викликає різкий приплив капіталу на ринки, що розвиваються, який може стати причиною нових бульбашок. Правда, поточні рівні надходження капіталу до Китаю доки не можуть спровокувати появу бульбашки. "Звичайно, в деяких секторах китайської економіки активи можна назвати перегрітими, але говорити про роздмухування повноцінної "бульбашки" доки не слід", - говорить керівник відділу світової економіки дослідницького департаменту МВФ Йорг Декрессін.

Головна причина поліпшення прогнозів полягає в надзвичайному обсязі урядових заходів стимулювання економіки. У фонді вважають, що ці заходи мають бути продовжені. Доповідь МВФ, присвячена питанням глобальної фінансової стабільності, дає висновок про те, що комерційні банки по всьому світу повинні будуть знайти значні додаткові кошти для підтримки оздоровлення кредитних ринків і економіки в цілому.

При цьому фонд відзначає наявність ризиків, в результаті яких його прогнози можуть виявитися дуже оптимістичними. "Основний ризик полягає в тому, що поспішне і непослідовне припинення заходів підтримки економіки може підірвати зростання глобальної економіки і відновлення її рівноваги", - стверджують автори доповіді МВФ.

Другий серйозний ризик полягає в тому, що неблагонадійні фінансові системи і ринки житла або безробіття, що збільшується, в провідних країнах з розвиненою економікою затримають відновлення витрат населення більшою мірою, ніж прогнозується. Крім того, зростають побоювання відносно бюджетів, нестійкість яких може порушити роботу фінансових ринків і задушити підйом шляхом підвищення вартості запозичень для населення і компаній.

Ще один ризик погіршення полягає в тому, що швидко зростаючі ціни на біржові товари можуть стримувати підйом в країнах з розвиненою економікою. У цих умовах перед директивними органами повстає важке завдання забезпечити переорієнтацію попиту з держсектора на приватний і з країн з надмірними зовнішніми дефіцитами на країни з надмірними профіцитами, відновлюючи при цьому фінансовий сектор і сприяючи реструктуризації в реальному секторі. МФВ зазначає, що обидва ці процеси відновлення балансу проходять не без ускладнень.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua