Україна може самостійно витрачати ресурси МВФ


Україна може самостійно витрачати ресурси МВФ

Міжнародний валютний фонд (МВФ) фактично підтримав уряд в конфлікті з центробанком. Представник МВФ в Україні Макс Альєр заявив, що рада директорів фонду 30 грудня дозволила знизити чисті міжнародні резерви на $2 млрд, аби дозволити Кабміну використовувати ці ресурси для проведення зовнішніх платежів. Крім того, було розглянуто питання можливості переведення частини пасивів (зобов'язань) України в МВФ (разом з активами) від НБУ уряду України.

"З точки зору МВФ пасиви країни - це відповідальність самої країни-учасника, а не окремого органу або організації. Керівництво країни може прийняти рішення надати, перевести або розмістити такі пасиви серед різних внутрішніх організацій або органів, - сказав Альєр. - Держава-член МВФ самостійно вирішує, як їй розміщувати зобов'язання перед фондом, керуючись власним законодавством та інституційним порядком".

Цією можливістю хотів скористатися Кабмін, але, за словами в.о. міністра фінансів Ігоря Уманського, НБУ відмовився переказувати кошти на його рахунок, оскільки це не відповідає законам "Про Нацбанк" і "Про банки і банківську діяльність". "Немає рішення МВФ про передачу цих грошей уряду. МВФ лише дозволив знизити обсяг чистих резервів, а оскільки цей кредит був зарахований в резерви, національне законодавство забороняє кредитувати уряд за рахунок цих коштів", - сказав директор департаменту зовнішньоекономічних відносин НБУ Сергій Круглик.

Центробанк отримав від МВФ два транші на загальну суму SDR 3,88 млрд, що за поточним курсом становить $6 млрд. Це означає, що Кабмін претендує на 48 млрд грн. Поступка МВФ вигідна в першу чергу уряду, вважають експерти. "МВФ дав дозвіл, оскільки до закінчення президентських виборів це єдиний спосіб підтримки економічної стабільності в країні. Проте НБУ в умовах збільшення курсових ризиків зацікавлений в утриманні валютних резервів", - упевнений виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

"Крім зростання девальваційних ризиків, таке переведення призведе до зростання прямого держборгу. Якщо ці гроші будуть за короткий строк вкинуті в економіку, вони прискорять інфляцію", - вважає директор економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин. За даними Мінфіну, на 30 листопада 2009 року прямий держборг складав $26,22 млрд, тоді як гарантований - $9,65 млрд (у тому числі зобов'язання НБУ перед МВФ - $6,24 млрд). Пан Юрчишин очікує, що нинішній глава НБУ чинитиме опір такому перерозподілу коштів: "Переможець президентських виборів отримає можливість призначити нового, лояльного собі главу НБУ. Це спростить перерозподіл коштів МВФ, але не виключено, що необхідність в них стане не такою гострою".

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua