Чому у 2009 р. не вдалось знизити інфляцію


Чому у 2009 р. не вдалось знизити інфляцію

Національний банк України назвав причини, чому в 2009 році, не дивлячись на значні обсяги падіння економіки, не вдалось досягти показника інфляції нижче 10%.

"Це сталося в результаті проведення стимулюючої фіскальної політики в другій половині 2009 року та ефекту перенесення від девальвації гривні на ціни, яка мала місце як в кінці 2008 року, так і впродовж всього 2009 року (за винятком ІV кварталу 2009 року)", - про це говориться в аналітичній записці, оприлюдненій на сайті Нацбанку.

Підтвердженням цього твердження в НБУ називають те, що базова інфляція протягом року перевищувала річні темпи зростання індексу споживчих цін, хоча її показник в річному вимірі знизився з 21,3% до 14,9%.

Додатковим чинником, який не давав знижуватися інфляції повною мірою, були високі інфляційні очікування, які генерувалися високою мірою невизначеності в політиці та економіці, в першу чергу пов'язані зі значним дефіцитом бюджету і відсутністю джерел його покриття, а також низькими темпами відновлення довіри до банківської системи.

Тим не менше, в Нацбанку зазначають, що впродовж всього 2009 року спостерігалася стійка тенденція до зниження інфляції (з 22,3% до 12,3%). Основними чинниками цього процесу стали зниження цін на світових товарних ринках, стискування зовнішнього і внутрішнього попиту, яке сформувало значний негативний розрив ВВП вже на початку року.

Додатковими чинниками, які стримували інфляцію, виступали високий урожай 2009 року, а також адміністративне регулювання окремих цін і тарифів на послуги, що вступало в протиріччя з економічною доцільністю, а також з узятими урядом зобов'язаннями відносно їх встановлення на відповідному рівні. В результаті адміністративного утримання цін накопичилися структурні дисбаланси, що сформувало відкладену інфляцію в економіці.

В Нацбанку також зазначають, що динаміка монетарних агрегатів впродовж минулого року (грошова маса за рік знизилася на 5,5%) і витрати державного бюджету в другому півріччі 2009 р. чинили стримуючий вплив на інфляцію.

За даними Держкомстату, інфляція в Україні в 2009 році склала 12,3% (грудень 2009 року до грудня 2008 року).

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "УНІАН", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua