Америка шукає винних у кризі


Америка шукає винних у кризі

Вчора в США розпочала роботу спеціально створена комісія, завдання якої з'ясувати причини, які призвели до обвалення фінансової системи країни в 2008 р. До складу комісії з 10 осіб, призначених конгресом США, входять представники як Республіканської, так і Демократичної партії.

За словами голови Комісії з цінних паперів і бірж США (SEC) Мері Шапіро, яка розслідує причини виникнення фінансової кризи, комплексний нагляд над великими взаємозалежними фінансовими організаціями потрібен (такими, як інвестбанки, рейтингові агентства, брокерські контори та іпотечні компанії), але такий нагляд не є "панацеєю" від системних збоїв на зразок нинішньої кризи, передає Reuters.

Як зазначила глава SEC, на сьогодні її відомство вивчає "пересек'юритизований ринок" облігацій, забезпечених борговими зобов'язаннями. Розслідування регулятора торкнуться дії інвестиційних банків, іпотечних компаній, міжнародних рейтингових агентств та інших організацій, які мали відношення до цього ринку. Шапіро зазначила, що SEC намагається з'ясувати, чи не вводили згадані організації інвесторів в оману щодо надійності, коли ринок вже почав демонструвати ознаки проблем.

У свою чергу голова Федеральної корпорації страхування депозитів (FDIC) Шейла Бейр заявила, що не тільки ринкова самодисципліна не змогла запобігти зловживанням, які призвели до кризи, але й самі регулятори не впоралися зі своїм завданням. Користуючись нагодою, голова FDIC знову виступила з критикою надто великих, або системотворних фінансових компаній, які державі довелося рятувати ціною багатомільярдних вливань і викупів. На думку Бейр, глави таких компаній, розуміючи особливе положення ввірених їм гігантів для економіки, навмисно вплутувалися в ризиковані операції, небезпідставно покладаючись на держпідтримку у разі провалу.

Криза обійшлася американським платникам податків у сотні мільярдів доларів бюджетних коштів і тисячі скорочених робочих місць, і адміністрація Президента США Барака Обами разом з конгресом висловлювала намір знайти причини і винних у кризі.

Нагадаємо, спочатку криза вибухнула в США в системі високоризикових іпотечних кредитів категорії subprime. Протягом кількох років обсяги видачі цих кредитів у США безперервно зростали, а вимоги до позичальників знижувалися.

На початку 2007 р. почався обвал на іпотечному ринку, кількість дефолтів і протермінувань з кредитів subprime різко зросла. Паралельно йшла корекція на ринку нерухомості, досі ціни на житло в багатьох штатах Америки не досягли дна.

Влітку 2007 р. іпотечна криза перекинулася на фінансові ринки. З'ясувалося, що на балансах провідних банків перебуває значна кількість складних боргових інструментів, похідних від іпотеки. Ці активи стали практично неліквідними, виявилося неможливим оцінити їх справедливу вартість.

Масштабні списання за іпотечними активами призвели до дефіциту ліквідності у світовій фінансовій системі, банки стали неохоче перекредитовувати одне одного. Для боротьби з кризою найбільші центробанки світу почали надавати підтримку фінансовому сектору, виділяючи для цього значні кошти.

Наприкінці 2008 - на початку 2009 р. ФРС була змушена вкласти десятки мільярдів доларів в іпотечні гіганти Fannie Mae і Freddie Mac, виділити кошти на порятунок низки інвестбанків і взяти діяльну участь у їх злитті з іншими учасниками ринку, а також фактично викупити цілком страхову компанію American International Group (AIG).

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua