Експерти говорять, що Ющенко не пустив до країни 5 мільярдів дол. — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Експерти говорять, що Ющенко не пустив до країни 5 мільярдів дол.

Казна та Політика
8386
Економічні експерти вважають, що підписання Президентом України Віктором Ющенком закону про підвищення соціальних стандартів стало причиною припинення співпраці Міжнародного валютного фонду з Україною.
Так, в коментарі УНІАН директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський зазначив, що головним приводом для замороження співпраці України і МВФ стало ухвалення так званого закону про підвищення соціальних стандартів.
"Це не означає, що МВФ проти підвищення соціальних стандартів, - сказав експерт. - Він проти того, аби це робилося без врахування реальної економічної ситуації".
Другою причиною є неузгодженість позицій представників української влади, підкреслив Бураковський. "Власне, відповідальним за фінансову і економічну політику є уряд та НБУ, яким переважно не вдається погоджувати свої позиції. Крім того, на це поле часто заходить Президент. Тому МВФ незрозуміло, чому не виконуються погоджені домовленості", - зазначив експерт.
Очевидно, сказав Бураковський, наслідком такого рішення МВФ стане втрата довіри до України як партнера, а це створить проблеми, зокрема, для бізнесу і співпраці з іншими міжнародними фінансовими організаціями.
"Наприклад, Єврокомісія пропонувала надати близько 500 млн. євро для підтримки банківського сектора України, але умовою надання цієї допомоги була співпраця з МВФ", - підкреслив Бураковський.
МВФ також служить орієнтиром для багатьох рейтингових агентств. Так, Standard & Poors вже знизило суверенний рейтинг України, нагадав експерт.
"Сьогодні ціна питання заморожування співпраці з Міжнародним валютним фондом становить близько 5 млрд. доларів, - зазначив Бураковський. - Це гроші, які могли бути направлені для мінімізації наслідків економічної кризи. І тепер Україна не матиме такої можливості. Крім того, цілком очевидно, що на валютному ринку пануватиме невпевненість і падіння довіри до гривні".
Завідуючий відділом економічної і соціальної стратегії Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жалило вважає, що рішення про припинення співпраці з МВФ прийняла саме Україна, коли парламент прийняв, а Президент підписав закон про підвищення соціальних стандартів. Експерт нагадав, що відміна цього закону була однією з умов продовження співпраці з МВФ.
Крім того, на думку Жалила, в передвиборний період неможливо виконати і більшості інших вимог МВФ, оскільки вони передбачають непопулярні заходи.
Експерт зазначив, що найбільша потреба в коштах - саме сьогодні, в пік виплат із зовнішніх зобов'язаннях України, а після виборів потреба в запозиченнях від МВФ буде не такою гострою. "Саме цими думками, вочевидь, керувалися політики, фактично приймаючи рішення про відмову від коштів МВФ", - сказав Жалило.
Економічний експерт Школи політичної аналітики при НАУКМА Сергій Кисельов нагадав: "МВФ давав досить чіткі сигнали, що президентові Ющенку не варто підписувати економічно украй незважений закон про підвищення соціальних стандартів, адже він несе істотні ризики з точки зору інфляції і зростання безробіття". За підрахунками МВФ, підписання цього закону може призвести до зростання дефіциту державного бюджету до 7-8% ВВП, зазначив експерт.
наслідком замороження співпраці з МВФ, на думку Кисельова, стане ослаблення гривні на валютному ринку. Це призведе до проблем в банківському секторі, де може збільшитись частка "поганих" кредитів (зараз таких близько 5%), постраждають родинні бюджети тих сімей, які брали кредити, номіновані в доларах або євро.
"Через це рішення МВФ, Україну також позбавляють додаткової страховки у виконанні держбюджету, - сказав Кисельов. - Адже на фінансування дефіциту бюджету із коштів МВФ було направлено 4,7 млрд. дол. Ще одна страховка покриття дефіциту держбюджету - надходження коштів від приватизації - також заблокована президентом Ющенком. Вочевидь, що підписуючи закон про соцстандарти, президент керувався мотивами, пов'язаними з політичною боротьбою. Адже навіть економісти з Секретаріату Президента свого часу прогнозували, що В. Ющенко накладе вето на закон про підвищення соціальних стандартів, як що не має реального економічного обґрунтування".
На переконання економіста Віктора Лісицького, припинення співпраці з МВФ призведе до виключно негативних наслідків. "Останні місяці виплати пенсій і зарплат в бюджетній сфері великою мірою залежали від допомоги МВФ, - нагадав експерт. - Зараз уряду Юлії Тимошенко знову доведеться в надважких умовах знаходити кошти для цих виплат".
За його словами, останньою краплею для МВФ стало підписання Ющенком ухваленого на вимогу Партії регіонів закону про підвищення соціальних стандартів. "Фахівці МВФ бачать, що темпів одужання української економіки поки що недостатньо для забезпечення таких рішень. МВФ позичало гроші на оздоровлення економіки, а не на популістське проїдання", - підкреслив Лісицький.
Він зазначив, що "свого часу Ющенко не зрозумів, що Тимошенко, за темпераментом і характером - самостійний політик. І останній рік Ющенко робить все, аби її як політика знищити - байдуже, що при цьому він знищує і Україну".
За матеріалами:
УНІАН
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас