Нацбанк дивиться вперед


Нацбанк дивиться вперед

З кінця жовтня в Україні знову будуть дозволені форвардні угоди з валютою. Їх зможуть укладати банки, які не мають порушень за нормативом валютної позиції.

Банкіри відзначають, що після відродження форвардного ринку гривня може трохи девальвувати, але в остаточному підсумку подібні операції дозволять стабілізувати гривню.

Учора Нацбанк оприлюднив перші результати виконання додаткових заходів НБУ щодо забезпечення стабільності грошової одиниці України та банківської системи, прийнятих на початку місяця.

Зокрема, було повідомлено, що 21 липня була прийнята постанова №416, якою вирішено впровадити з 26 жовтня 2009 року на міжбанківському ринку України форвардні валютні операції та скасувати заборону на здійснення валютних операцій на умовах спот.

Операції спот (поставка валюти на другий робочий день після дня укладання договору) і форвард (з розрахунком пізніше, ніж на другий робочий день після дня укладання договору) були заборонені Нацбанком у квітні цього року в рамках боротьби за стабілізацію курсу гривні.

У постанові №416 говориться, що форвардні договори зможуть укладати тільки банки, які не перевищують ліміт за відкритою валютною позицією. Банки, які не виконують цю вимогу, зможуть підписувати форвардні угоди не раніше, ніж через 30 днів після приведення нормативу відповідно до вимог. Банки будуть зобов'язані реєструвати в системі підтвердження угод форвардну операцію в день укладання договору, вказавши сторони договору, найменування і суму угоди, курс гривні, дату її укладання і виконання.

Банкіри відзначають, що форвардний ринок був відкритий в Україні в 2005 році, але, на відміну від світового ринку, ці операції не здобули в нас популярності через обмеження форвардних операцій, які накладаються на обсяг - він не повинен був перевищувати 10% від регулятивного капіталу.

Найбільш активними гравцями цього ринку були найбільші міжнародні банки з великим досвідом таких угод, клієнти яких були зацікавлені в подібних операціях. Зокрема, угоди укладали Сітібанк (Україна), ІНГ Банк Україна і "Каліон Банк (Україна)". Річний обсяг ринку до його заборони перевищував $500 млн.

Учасники ринку задоволені його відродженням. "Левова частка імпортерів, які бояться девальвації, хочуть хеджувати валютний ризик", - говорить керівник управління фінансових ринків ІНГ Банк Україна Андрій Потапов.

За його словами, зараз єдиною можливістю для хеджування валютних ризиків є свопові операції, але обсяг цих угод невеликий через те, що ризики в цьому випадку вищі, ніж при використанні форвардів.

Банкіри вважають, що в короткостроковій перспективі дозвіл операцій хеджування може девальвувати гривню. "Але незважаючи на ці негативні моменти, це рішення регулятора дозволить йому розуміти настрої учасників ринку і бачити реальний курс. А учасники ринку зможуть хеджувати ризики, що в довгостроковій перспективі допоможе стабілізувати курс", - сказав заступник голови правління одного з іноземних банків.

Додатковим позитивним ефектом від нововведення Андрій Потапов називає появу гривневого ресурсу в роздрібних іноземних банках, які цього потребують.

Руслан Чорний

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Валюта Кредит&Депозит
Все, що ми знаємо про:НБУ
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua