Як уникнути обману під час працевлаштування


Як уникнути обману під час працевлаштування

Ні для кого не секрет, що економічна криза створює сприятливі умови для нечесних людей, які не проти поживитися за рахунок дедалі більшої армії безробітних. Фахівці порталу rabota.ua, поставивши за мету попередити шукачів, відібрали варіанти обману, які сьогодні найчастіше трапляються під час працевлаштування.

Види обману

Одна з найпоширеніших шахрайських схем - ненав’язливе вимагання грошей під час прийому на роботу. Найчастіше нечисті на руку компанії пропонують кандидатові на місце пройти платне навчання, без якого він нібито не зможе розібратися в тонкощах своєї нової посади. Курси можуть коштувати до 1000 грн. і тривати два-три тижні. Витративши час та гроші на набуття зазвичай не дуже потрібних знань, шукач залишається ні з чим - у зв’язку зі зміною ситуації йому пропонують прийти, скажімо, місяців через зо два.

Ще один варіант - продаж майбутньому працівникові необхідних для роботи довідників, книжок і дисків із навчальними матеріалами. Коштують вони утричі-вчетверо дорожче, ніж на найближчому книжковому лотку. Купивши їх, здобувач також залишається ні з чим. "Слід пам’ятати, що працевлаштування має бути безкоштовним - такі витрати порядний роботодавець бере на себе", - попереджає Михайло Поздняков, директор із персоналу торгової мережі "Дім Злата".

Буває, що шукачеві для підтвердження його лояльності до майбутнього роботодавця пропонують скористатися послугами компанії. Приміром, у страховій фірмі можуть нав’язати послуги страхування свого життя, а в банку або кредитній спілці - примусити покласти гроші на рахунок. На роботу в таких випадках також беруть украй рідко.

Шахраї можуть не лише виманювати гроші, а й використовувати шукачів як безплатну робочу силу. Приміром, перекладачеві можуть запропонувати для оцінки його здібностей перекласти з десяток сторінок, а копірайтерові - написати кілька рекламних матеріалів. У таких випадках слід бути обережним і поцікавитися, чому обсяги роботи великі. Або ж кандидата можуть узяти на роботу з низьким рівнем оплати на час випробувального терміну і ро­прощатися з ним після його закінченні, мотивувавши тим, що він випроб не витримав. Щоб уникнути таких випадків, потрібно детально обговорювати з роботодавцем усі умови зарахування на роботу.

Як зрозуміти, що вас обманюють

Відверто шахрайську компанію інколи можна розкусити ще в процесі ознайомлення з її оголошеннями про працевлаштування. Найчастіше вони не інформативні, в них пропонують занадто великі суми заробітку, не зазначають назв посад і не дають опису обов’язків працівника. Оголошення може звучати приблизно так: "Провідній компанії потрібні спеціалісти для роботи в офісі, щоденний заробіток від 100 доларів". При цьому вкрай рідко вказують стаціонарні телефони, як правило - тільки мобільні номери. Якщо й дається назва фірми, то навряд чи з неї вдасться щось дізнатися, - у підприємства немає ні власного сайту (а якщо і є, то своїми інформативністю й оформленням він не викликає довіри), ні портфоліо в якихось довідниках.

Якщо ж шахраїв не вдасться виявити, вивчаючи оголошення про вакансію, - вони можуть видати себе під час співбесіди. По-перше, в нечесній компанії можуть спробувати взяти з шукача гроші за щось, аж до плати за проходження професійного тесту. По-друге, можуть давати великі обіцянки про кар’єрне зростання, але при цьому пропонувати низьку зарплату. По-третє, найчастіше шукачеві не дають часу на вивчення договору про працевлаштування, йому пропонують відразу його підписати. На жаль, у ньому буває забагато "підводних рифів", які можна помітити, лише уважно його вивчаючи.

Шахраї з-за кордону

На думку експертів, окремо слід розглядати ситуацію з нечесними компаніями, які пропонують роботу за кордоном. Їх розкусити особливо складно, бо їх дії, як свідчить практика, - найбільш продумані. Вони можуть вивішувати на своїх web-ресурсах малозрозумілі для нашого здобувача, але солідні з вигляду сертифікати й документи, створювати вражаючі портфоліо, а також розміщувати оголошення про вакансії на найкращих порталах із працевлаштування. Слід зазначити, що при цьому у спеціалістів порталів із працевлаштування немає можливості виявити всі такі оголошення, а самі портали, як і зазначено в копірайті фактично кожного, дослівно - "не несуть відповідальності за зміст розміщених оголошень". Тож жодних претензій із цього приводу до адміністрації порталів пред’являти не слід.

Вивести ж на чисту воду шахраїв допоможе детальна співбесіда з ними, до якої необхідно старанно підготуватися. Якщо компанія шукає працівників у нашій країні, то в неї має бути тут, як мінімум, своє представництво. "Необхідно поставити низку чітких запитань про особливості працевлаштування, про гарантії, що їх надає фірма, обговорити всі нюанси майбутньої роботи", - каже Людмила Корчак, старший спеціаліст із добору персоналу ЗАТ "УРС". Справжні компанії у відкритій і чесній фірмі нададуть усі докази своєї легальної діяльності, пояснять усе максимально просто й доступно, шахраї ж, швидше за все, будуть темнити. Бажано скрупульозно вивчити діяльність компанії, її історію, зв’язатися з людьми, які працювали на неї. І, звісно ж, не переказувати ніяких грошей, нібито необхідних для оформлення документів. Серйозна фірма, зацікавлена в професіоналах, у таких випадках бере витрати на себе.

І в жодному разі не слід втрачати пильності.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua