Експерт: Валютна нестабільність зменшить "доларизацію" економіки України


Експерт: Валютна нестабільність зменшить "доларизацію" економіки України

Малопрогнозована поведінка американського долара, швидше за все, призведе до зменшення кількості розрахунків в "у.о.".

Відмова Національного банку України (НБУ) восени 2008р. від прив'язки гривні до валюти США не призвела до аналогічної відмови в психології економічних суб'єктів.

Дотепер валютними коливаннями пояснюються будь-які зміни в цінах, зокрема і на товари, що не мають ніякого відношення до експортно-імпортних операцій.

Однак, при подальшому подорожчанні валюти продавці будуть змушені відмовитися від такої логіки, інакше просто втратять більшість покупців, які біднішають у доларовому еквіваленті.

Однією з ключових умов стабільності української гривні, введеної у вересні 1996 р., стала її "прив'язка" до долара США.

У грудні 1999 р. співвідношення в цій валютній парі стабілізувалося на рівні "5 до 1" і практично не змінювалося (плюс-мінус 50 копійок) протягом 9 років.

У першій половині 90-х на тлі тотальної інфляції при попередній валюті (купоно-карбованці) Україна пережила першу хвилю "доларизації".

Американський долар протягом декількох років де-факто був другою валютою, за яку можна було придбати практично будь-який товар.

Введення гривні призвело до посилення боротьби правоохоронців з доларовими розрахунками. Проте психологічна залежність населення залишилася і привела до феномену розрахунків в "у.о." - платежам у гривнях за поточним курсом долара.

Поки поведінка грошової пари залишалася відносно стабільною, фактична бівалютність практично не впливала на розвиток економіки країни. Однак криза 2008 р. різко змінила картину.

Падіння курсу гривні стало найбільш обговорюваним питанням не тільки серед експортерів-імпортерів або валютних спекулянтів, але у всій країні. Більше того, масова паніка населення в результаті цього перетворила зниження курсу грошової одиниці України на тотальний обвал.

Негативні сторони "доларизації" економіки можна простежити на прикладі інших країн. Так, повна відмова від власної валюти (сукре) Еквадором на користь долара 2000 р. призвела до посилення економічних проблем і в результаті завершилася дефолтом країни. Труднощів зазнавали і Сальвадор, який визнав долар США "замінником" національної валюти в 2001 р.

"Прив'язка" курсу національної валюти до іноземної значно зменшує можливість держави впливати на економіку монетарними засобами. Уряд добровільно обмежується в праві збільшення пропозиції грошей для стимулювання виробництва (що особливо актуально зараз) або скорочення валютної маси для запобігання перегріву економіки. Крім того, валютна залежність країни може побічно переростати й у політичну.

Звісно, повною мірою відійти від впливу курсу на будь-який вид товару Україна не може, хоча б через паливну залежність (до вартості будь-якого продукту додається "доларова" ціна пального, необхідного на його перевезення).

Втім, прагнути до курсової незалежності необхідно. Країна близька до ліквідації негативного сальдо в зовнішній торгівлі, тобто реальної нестачі у валюті зараз не повинно бути. Психологічну ж нестачу валюти зможе погасити тільки розуміння покупців, що розраховуватися в гривні дешевше, ніж доплачувати за "валютні ілюзії".

Олександр Спасіченко, КУА "Бонум Груп"

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua