Сервіс підбору кредитів
- Надішліть заявку
- Дізнайтесь про рішення банку
- Підтвердіть заявку та отримайте гроші
Малопрогнозована поведінка американського долара, швидше за все, призведе до зменшення кількості розрахунків в "у.о.".
Відмова Національного банку України (НБУ) восени 2008р. від прив'язки гривні до валюти США не призвела до аналогічної відмови в психології економічних суб'єктів.
Дотепер валютними коливаннями пояснюються будь-які зміни в цінах, зокрема і на товари, що не мають ніякого відношення до експортно-імпортних операцій.
Однак, при подальшому подорожчанні валюти продавці будуть змушені відмовитися від такої логіки, інакше просто втратять більшість покупців, які біднішають у доларовому еквіваленті.
Однією з ключових умов стабільності української гривні, введеної у вересні 1996 р., стала її "прив'язка" до долара США.
У грудні 1999 р. співвідношення в цій валютній парі стабілізувалося на рівні "5 до 1" і практично не змінювалося (плюс-мінус 50 копійок) протягом 9 років.
У першій половині 90-х на тлі тотальної інфляції при попередній валюті (купоно-карбованці) Україна пережила першу хвилю "доларизації".
Американський долар протягом декількох років де-факто був другою валютою, за яку можна було придбати практично будь-який товар.
Введення гривні призвело до посилення боротьби правоохоронців з доларовими розрахунками. Проте психологічна залежність населення залишилася і привела до феномену розрахунків в "у.о." - платежам у гривнях за поточним курсом долара.
Поки поведінка грошової пари залишалася відносно стабільною, фактична бівалютність практично не впливала на розвиток економіки країни. Однак криза 2008 р. різко змінила картину.
Падіння курсу гривні стало найбільш обговорюваним питанням не тільки серед експортерів-імпортерів або валютних спекулянтів, але у всій країні. Більше того, масова паніка населення в результаті цього перетворила зниження курсу грошової одиниці України на тотальний обвал.
Негативні сторони "доларизації" економіки можна простежити на прикладі інших країн. Так, повна відмова від власної валюти (сукре) Еквадором на користь долара 2000 р. призвела до посилення економічних проблем і в результаті завершилася дефолтом країни. Труднощів зазнавали і Сальвадор, який визнав долар США "замінником" національної валюти в 2001 р.
"Прив'язка" курсу національної валюти до іноземної значно зменшує можливість держави впливати на економіку монетарними засобами. Уряд добровільно обмежується в праві збільшення пропозиції грошей для стимулювання виробництва (що особливо актуально зараз) або скорочення валютної маси для запобігання перегріву економіки. Крім того, валютна залежність країни може побічно переростати й у політичну.
Звісно, повною мірою відійти від впливу курсу на будь-який вид товару Україна не може, хоча б через паливну залежність (до вартості будь-якого продукту додається "доларова" ціна пального, необхідного на його перевезення).
Втім, прагнути до курсової незалежності необхідно. Країна близька до ліквідації негативного сальдо в зовнішній торгівлі, тобто реальної нестачі у валюті зараз не повинно бути. Психологічну ж нестачу валюти зможе погасити тільки розуміння покупців, що розраховуватися в гривні дешевше, ніж доплачувати за "валютні ілюзії".
Олександр Спасіченко, КУА "Бонум Груп"
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.
Топ новини | ОбговорюютьЧитають |
---|
Документи для призначення пенсії за особливі заслуги - ПФ
15 г. тому - 6003 4Поліція викрила схему підкупу лікарів на 140 млн гривень
Вчора, 16:45 - 845 3У 2020 році зростання реальних доходів громадян значно скоротиться - економіст
2 г. тому - 297 1Що робити з ФОПами — економіст пояснив, чого не вистачає малому бізнесу
8 г. тому - 1791 1Прикордонники розповіли, скільки їм пропонували хабарів за 2019 рік
9 г. тому - 239 1Документи для призначення пенсії за особливі заслуги - ПФ
15 г. тому - 6003 4Робота за кордоном: названо найпривабливіші для іноземців країни
10 г. тому - 2928Українці продовжують їхати до Туреччини, незважаючи на подорожчання путівок
12 г. тому - 1803Що робити з ФОПами — економіст пояснив, чого не вистачає малому бізнесу
8 г. тому - 1791 1Українці в листопаді продовжили скуповування валюти (таблиця)
8 г. тому - 1008Nokia представила новий дешевий смартфон (фото)
Вчора, 12:20 - 707 2В Україні будуть продавати Galaxy Fold за 56 999 грн (фото)
04.12.2019, 17:10 - 1051Bugatti представила спецверсію гіперкара Chiron (фото)
02.12.2019, 17:10 - 731Tesla представила електричний пікап з майбутнього (фото, відео)
22.11.2019, 12:10 - 1874У США під час випробувань вибухнув космічний корабель Ілона Маска (відео)
21.11.2019, 12:10 - 3807 1