"Ъ": Долар не випускають з коридору


"Ъ": Долар не випускають з коридору

Для втримання курсу гривні Нацбанк вирішив заборонити банкам з вересня встановлювати різницю між купівлею і продажем валюти понад 2%. До кінця серпня НБУ прийме також нові заборонні заходи в кредитуванні іноземною валютою. Банкіри побоюються, що зміни в курсоутворенні, аналогічні торішнім, приведуть до зворотного ефекту - дефіциту валюти, паніки населення і девальвації гривні.

Національний банк учора оприлюднив "План додаткових заходів із забезпечення стабільності грошової одиниці України та банківської системи", затверджений постановою №466 від 6 серпня.

Уже у вересні регулятор планує встановити для всіх суб'єктів готівкового валютно-обмінного ринку "граничну маржу на рівні 2% між курсом купівлі і продажу" і дозволити форвардні операції. Протягом серпня НБУ повинен розробити нові обмеження на кредитування у валюті.

Щоб підвищити довіру до банків, у серпні Нацбанк має намір забезпечити захист вкладників-фізичних осіб Укрпромбанку шляхом його рекапіталізації або передачі зобов'язань перед ними на суму 6,985 млрд грн одному з держбанків. При цьому держбанк одержить на аналогічну суму активи і держоблігації.

Реструктуризація закордонних боргів банку "Надра" і його капіталізація заплановані на листопад. При цьому центробанк готовий продовжити мораторій на задоволення вимог кредиторів у банках з тимчасовою адміністрацією і почати у вересні їх реорганізацію. Нацбанк обіцяє підтримувати ліквідність уже рекапіталізованих банків - "Києва", Родовід Банку та Укргазбанку, створити санаційний банк і стежити за виконанням планів докапіталізації. Кредитним установам I і II груп необхідно 9,809 млрд грн, III-IV - 1,182 млрд грн.

На рефінансування банків, що кредитують інвестиційні проекти, визначені пріоритетними на державному рівні, НБУ готовий до кінця року витратити не більше 7 млрд грн.

Банкіри поставилися до ініціатив регулятора стримано. "Спред на готівкові операції з доларом 2% - це цілком нормально, і банки можуть спокійно працювати в такому діапазоні", - вважає директор департаменту казначейства та фінансових інститутів Індекс-Банку Антон Болдирєв.

Скарбники розповідають, що після змін з'являться додаткові комісії, і в кожному кіоску буде здійснюватися тільки або купівля, або продаж валюти. Восени 2008 року банки встановлювали комісії через заборону продажу долара вище офіційного курсу.

Обмеження по маржі також уводилися НБУ - від 3% до 5%. "Уже зараз населення практично не продає долари, всі тільки дивляться, за якою ціною їх продають банки, - говорить дилер одного з найбільших банків. - Зменшуються портфелі гривневих депозитів, уся гривня йде на купівлю валюти".

За даними FINANCE.UA , 11 серпня тільки в одного банку в Україні маржа курсів готівкового долара перевищувала 2% - Морський транспортний банк виставив в Одесі котирування на рівні 7,97/8,17 грн/$.

Експерти не змогли припустити, які ще заборони на валютне кредитування можуть бути введені, але згадують, що аналогічні обмеження торік привели до різких коливань курсу валюти. Скарбники вважають, що заходи НБУ з урахуванням повернення 7 млрд грн вкладів Укрпромбанку приведуть до девальвації гривні.

"Нацбанк може змусити банки працювати за правилами, але населення, можливо, відреагує не так, як хотілося б, - говорить директор казначейства 'Райффайзен Банк Аваль' Володимир Кравченко. - Будь-які обмеження готівкового курсу можуть привести до дефіциту валюти в обмінниках і, як наслідок, до більшої нервозності населення".

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Валюта
Все, що ми знаємо про:НБУ
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua