Довідка: Що таке бідність?


Довідка: Що таке бідність?

Дати однозначне визначення бідності досить складно. Проте, існують загальновизнані міжнародні стандарти, на основі яких вироблені різні показники бідності.

Один вважає себе бідним, тому що не може дозволити собі відпустку закордоном, а іншому не вистачає коштів на їжу і дах над головою. Де проходять межі бідності, і якими критеріями можна описати це поняття? Міжнародні експерти говорять про три концепції визначення бідності: абсолютну, відносну і суб'єктивну.

Долар на день

Абсолютно бідним вважається той, чий щоденний дохід не перевищує одного долара США. Цей показник був введений Світовим банком. У серпні 2008 року банк запропонував підняти позначку до 1,25 долара, тому що за результатами актуальних досліджень витрати в країнах, що розвиваються, виявилися вищими, ніж було прийнято вважати.

При такому підході купівельна сила долара США розраховується відносно купівельної сили національної валюти. Межа 1,25 долара - це грошовий мінімум, який необхідний людині, щоб вижити. За даними Світового банку в цей час кількість абсолютно бідних у світі становить більше 1,2 мільярди людей.

Соціальний мінімум і суб'єктивне сприйняття

Поняття відносна бідність застосовується в основному до певних категорій населення в країнах з розвиненою економікою. Тут бідність - це вже не просто прожитковий, а соціально-культурний мінімум, який необхідний для гідного людського життя.

У Євросоюзі відносно бідним вважається той, чий дохід становить менше 60 відсотків середньої по країні зарплати. Відносна бідність торкається в ЄС насамперед дітей і молоді, людей похилого віку, безробітних, мігрантів, інвалідів і матерів- або батьків-одинаків.

Третя - суб'єктивна - концепція бідності базується на оцінках свого матеріального становища і рівня життя самими людьми.

Індекс убогості ООН

Експерти ООН використовують у своїх доповідях про розвиток людського потенціалу чотири індекси, у тому числі індекс убогості населення. Цей індекс указує процентне співвідношення людей у світі, що страждають від бідності. Залежно від того, про які країни мова йде, цей показник визначається за різними критеріями.

Для країн, що розвиваються, до них належать: імовірність померти, не досягнувши 40 років, доступ до питної води, а також число неписьменних, і людей, що страждають від недоїдання.

У країнах з розвиненою промисловістю враховується ймовірність померти до 60 років, кількість неписьменних, число людей, чий дохід становить менше 50 відсотків середньої зарплати, а також відсоток безробітних.

Євгенія Вагнер

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua