Не на життя, а на смерть


Не на життя, а на смерть

Існуюче законодавство і система оподатковування в сфері підприємництва в сукупності з "антикризовими заходами", прийнятими урядом, мимоволі наводять на думку про несумлінну конкуренцію як про найбільш ефективний спосіб виживання підприємства. І якщо в країні зі "здоровою економікою" конкуренція - відмінний стимул до розвитку та удосконалюванню бізнесу, то в Україні це - єдиний спосіб "залишитися на плаву". А в боротьбі за виживання всі засоби гарні, як відомо.

Проте, нечітке розуміння сутності "несумлінної конкуренції" може мати негативні наслідки як для порушників, так і для законослухняних підприємців.

Для успішного захисту від несумлінної конкуренції не обов'язково бути юристом, обізнаним у всіх тонкощах судових розглядів. Досить знати, у яких нормативних актах передбачена відповідальність за такі дії і куди слід звертатися в подібних випадках. Нормативна база відносно несумлінної конкуренції представлена законами України "Про захист від несумлінної конкуренції", "Про захист економічної конкуренції", "Про антимонопольний комітет України", статтею 42 Конституції України, статтею 10bis Паризької конвенції про охорону промислової власності від 1883 року.

Що це таке і з чим його їдять?

Згідно із Законом України "Про захист від несумлінної конкуренції" (далі - Закон), несумлінними вважаються будь-які дії в конкуренції, що суперечать торговельним та іншим чесним звичаям у господарській діяльності. У розділах 2-4 названого Закону такими діями визнаються:
• копіювання зовнішнього вигляду продукту конкурента із вказівкою свого логотипа на упаковці;
• реклама свого продукту, що містить порівняння із продуктом конкурента;
• поширення свідомо неправдивої інформації, що дискредитує конкурента;
• заохочення постачальника або замовника до відмови від роботи з конкурентом або до створення йому невигідних умов роботи, тобто до бойкоту;
• підкуп працівника конкурента для невиконання ним потрібним чином своїх обов'язків;
• використання фінансового та адміністративного тиску на покупця конкурента з метою його переманити;
• збір, використання, а також розголошення або заохочення до розголошення комерційної інформації;
• демпінг в окремих випадках.

Згідно з відомостями прес-служби АМКУ, у квітні 2009 р. Антимонопольний комітет України оштрафував на 500 тис. грн ТОВ "Інфініті Центр Україна" (м. Київ) за несумлінну конкуренцію відносно міжнародної компанії "Ніссан Джидоша Кабушикі Каїша" (Йокогама, Японія). Неправомірним Комітет визнав той факт, що у фірмовому найменуванні української компанії вжито слово "ІНФІНІТІ", пріоритет на використання якого належить японській автомобілебудівній компанії.

За підсумками розслідування Комітету, дії ТОВ "Інфініті Центр Україна" були кваліфіковані як використання чужої ділової репутації, оскільки обидві фірми продають автомобілі в Україні і є конкурентами. Не будучи офіційним дистриб'ютором автомобілів компанії "Ніссан Джидоша Кабушикі Каїша", ТОВ "Інфініті Центр Україна" (на ринку з 2005 року) рекламувало свої послуги з використанням позначень NISSAN і INFINITI. Бренд INFINITI був створений в 1989 році. Витрати на рекламу офіційного дистриб'ютора продукції цієї компанії ТОВ "Ніссан Мотор Україна" склали $10 млн тільки за минулий рік.

Куди бігти? За що хапатися?

Якщо несумлінні дії конкурентів не викликають сумнівів, то не варто затягувати. Заяву про захист прав від несумлінної конкуренції подають не пізніше півроку з моменту виявлення їх порушення.

Боротьба з "несумлінними конкурентами" здійснюється, як правило, двома способами: адміністративним або судовим. Перший способи передбачає звернення із заявою або скаргою в державний орган влади, що розглядає пов'язані з несумлінною конкуренцією порушення. В Україні таким органом влади є Антимонопольний комітет. Другий способи полягає в подачі позовної заяви в господарський суд.

Скільки коштує совість?

Чинним законодавством передбачена тільки адміністративна відповідальність за імітацію та копіювання виробів іншого виробника, використання його імені, розголошення комерційної таємниці тощо (стаття 164-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Для посадових осіб, що вчинили дії, що підпадають під визначення несумлінної конкуренції, передбачений штраф від п'яти (85 грн) до сорока чотирьох (748 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів. Розмір штрафу для юридичних осіб у таких випадках визначається статтею 21 Закону і становить до 5 % доходу від реалізації продукції порушника за останній звітний рік, що передував року, у якому накладається штраф. У випадках відсутності доходу або довідки про нього штраф стягується в розмірі до 10 тисяч не оподатковуваних податком мінімумів доходів громадян (до 170 тис. грн). Радує те, що саме визначення "несумлінна конкуренція" не обмежується переліком, наведеним у Законі, і формулювання "дії в конкуренції, що суперечать … чесним звичаям..." дозволяє визнавати порушенням дії, не прописані в Законі. Таким чином, шанс відстояти свої права та захиститися від конкурентів-порушників все-таки є.

Сьогодні законодавство в сфері несумлінної конкуренції, м'яко кажучи, далеке від досконалості. Та й боротьба з нею ведеться із серії "і один у полі воїн". Але! Зростаюча кількість оплачених "несумлінними конкурентами" штрафів і споконвічне прагнення України в Європу, де законні способи вирішення конфліктів дійсно працюють, згодом дозволять вийти на якісно новий рівень конкурентної діяльності підприємств.

Ще приклади

За даними Reuters, найбільший у світу виробник мікросхем для ПК Intel Corp оштрафований Єврокомісією на €1,06 млрд за несумлінну конкуренцію. У заяві Єврокомісії, оприлюдненій 13 травня 2009 р., констатується факт завдання збитків корпорацією Intel мільйонам європейських конкурентів за допомогою багаторічного навмисного витіснення конкурентів з ринку мікросхем для ПК.

Згідно з даними Єврокомісії, прихильність виробників комп'ютерів, куплена за певну суму компанією Intel, виражалася в затягуванні виконання планів щодо випуску продукції з використанням мікросхем конкурентів або в їхньому повному зриві. В обмін на використання у своїй продукції тільки мікросхем Intel виробники комп'ютерів одержували незаконні і не афішовані знижки. Найбільші роздрібні мережі не залишилися осторонь: компанія платила їм за постачання комп'ютерів з мікросхемами Intel (прямий підкуп постачальника). Єврокомісія не обмежилася штрафними санкціями і наказала Intel Corp негайно припинити надання незаконних знижок та інші незаконні дії. Можливо, те, що прибуток Intel Corp в I кварталі 2009 року знизився на 55 % і дохід компанії за звітний період зменшився на 36,2 %, - це просто результат фінансової кризи, а не наслідки виявлення Єврокомісією несумлінної конкуренції з боку компанії.

Антимонопольний комітет України оштрафував ТОВ "Боно Україна" на 85 тис. грн за порушення закону "Про захист від несумлінної конкуренції". Порушення виразилося в продажі на території України кормів для котів і собак під торговельної маркою "Супер баланс" в упаковках, фонові кольори яких, на думку комітету, є імітацією упаковок кормів Whiskas і Pedigree виробництва корпорації Mars Incorporated. Зазначена маркетингова стратегія ТОВ "Боно Україна" була кваліфікована як "паразитуюча конкуренція". Крім того, АМКУ зобов'язав виробника кормів ТМ "Супер баланс" протягом місяця вилучити з торговельної мережі та утилізувати продукцію в спірній упаковці.

Оксана Партола

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua