Валютні торги


Валютні торги

Аномалії на валютному ринку України продовжуються. Долар та євро то ростуть в ціні, то знову падають. Проте падіння, на відміну від зростання цін, незначне й коливається у сотих частинах "падаючої" гривні, що важко назвати неочікуваним процесом. Девальвацію національної валюти прогнозували відразу після прийняття рішення про виділення 44 мільярдів гривень на реструктуризацію активів комерційних банків. Мовляв, замість того, щоб піднімати реальний сектор економіки, шалені кошти вливаються в посередницькі фінансові структури, які першим же ділом почали грати на міжнародному валютному ринку, вважає кандидат економічних наук Андрій Новак.

"Це зростання долара має епізодичний характер, - натомість заспокоюють українців аналітики Forex Club. Їх рецепт стабілізації національної валюти простий: НБУ достатньо збільшити свою присутність на ринку і обсяги інтервенцій, щоб долар повернувся до рівня нижче 8 гривень.

Однак не слід забувати про інший чинник девальвації - інфляцію. "Давайте говорити мовою цифр. Вони говорять про те, що за останніх півроку в економіку було викинуто близько 125 мільярдів гривень додаткових грошових ресурсів: близько 11 мільярдів доларів - кредити МВФ, 44 мільярди гривень - закладені в держбюджеті як витрати на рекапіталізацію комерційних банків. Це в той час, коли станом на перший квартал поточного року економіка України показала скорочення виробництва приблизно на четверть", - інформує Андрій Новак. Мовляв, цілком логічно, що, коли на ринок виливається така грошова маса, яка не підтримана зростанням ВВП, гроші пожиратиме інфляція.

Падіння курсу гривні - спланована спекулятивна операція, натомість заявила днями прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко, доручивши Державній податковій адміністрації України провести перевірку банків, які можуть бути причетні до такого спекулятивного обвалу національної валюти.

"Наші експерти проаналізували ситуацію і з’ясували, що на ринку валюти сьогодні проводиться чітко спланована операція, через спекулятивні оборудки, на руйнацію гривні. І на цьому заробляються величезні гроші", - цитується голова уряду в прес-релізі Управління в зв’язках зі ЗМІ Секретаріату Кабінету Міністрів України.

"Вона пообіцяла дати публічну оцінку ситуації після того, як податкова "подивиться, як працюють банки-спекулянти, кому вони належать, хто за ними стоїть і хто їх "кришує". Юлія Тимошенко пообіцяла зробити все можливе для виправлення ситуації, яка склалася на валютному ринку, хоча це і не є компетенцією уряду", - зазначається в прес-релізі.

За словами Тимошенко, підстав для падіння гривні в Україні немає і економічно обгрунтованим курсом є 6-6,5 гривні за долар. "Усе інше - це жорстока і нахабна спекуляція, яка не присікається ні силовими структурами, ні НБУ", - вважає прем’єр-міністр.

Тим часом експерти не такі оптимістичні стосовно реального курсу гривні до долара... "Не виключаю, що до кінця року за один долар даватимуть 10 гривень", - заявив днями у коментарі ІнтерМедіа Консалтинг економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. І більшість економістів, за словами експерта, схильні зараз вважати, що гривня буде слабнути. "Курс на нашому готівковому ринку залежить від збільшення долара на міжбанку. Основні причини нинішнього стрибка долара, якщо говорити загалом, залишаються ті ж самі, які вже були. У нас досить значна виплата з зовнішніх зобов’язань, у нас залишається дефіцит зовнішньоторговельного балансу, ми витрачаємо валюти більше, ніж заробляємо на експорті. Ці речі також давлять на курс", - наголошує він.

Кабмін і Нацбанк мають можливість забезпечити стабільний курс на рівні 8-9 гривень, - оцінює реальні можливості курсової політики економічний експерт Борис Кушнірук. "Об’єктивно, уряд і Національний банк мають можливість забезпечити стабільність курсу в межах від 8 до 9 гривень за долар, - говорить він. - Але може бути спеціальне розхитування курсу, щоб підняти його до 12, а потім на цьому заробити й повернути до позначки 8-9 гривень за долар, а може бути піднято до 10 і там зупинено".

У даному випадку нам можуть допомогти з-за кордону, вважає фінансовий експерт Ерік Найман. Доволі своєрідно: стабілізувати курс гривні може продаж доларів під час президентської кампанії... "Кандидати в президенти дуже часто фінансують свої вибори з надходжень з-за кордону, і продаж цих доларів буде стабілізувати курс гривні", - пояснює Найман. За його словами, хоч вибори - це час нестабільності (а під час нестабільності зазвичай не надходять іноземні інвестиції, що обмежує приплив іноземної валюти до країни). Але "з людьми, які стоять з прапорами, в наметах, розраховуватимуться гривнею, джерелом надходження якої буде долар. І продаж цих доларів буде стабілізувати курс" - вважає експерт.

Найман також зауважив, що у деяких сил може бути інтерес перед виборами загнати ринок валюти як можна вище, щоб потім продавати дорогі долари, а отримані гривні фінансувати в тоді вже дешевші президентські вибори...

Та разом з тим, валютної паніки серед населення не буде, прогнозує Олександр Жолудь. "Якщо подивитися дані, то, наприклад, у липні люди купили майже на півмільярда доларів більше, ніж продали. Відповідно, можна говорити, що люди чекають ослаблення гривні. Паніки й скупки валюти не буде просто тому, що люди, які мають якісь вільні гроші, вже перевели їх у валюту", - вважає експерт.

Хоча відсутність вільних грошей не зможе повернути й довіру до національної валюти. Ринковими методами зробити це вже не можливо, вважає Андрій Новак. Тому пропонує радикальні методи стабілізації гривні: надати національній валюті виключні права обігу. Тобто заборонити здійснювати будь-які фінансові операції, крім зовнішньоекономічних, у іноземній валюті. Тим часом громадянам, які бажають будь-що позбутися досі вільної гривні, експерти радять купувати за неї євро. Мовляв, на валютній арені "євро-гривня" менше перипетій.

Наталя Білоусова

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua