Жадібність переможена — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Жадібність переможена

4720
Підсумувавши травневі свята і підрахувавши кількість заявок на бронювання в літній сезон, власники нерухомості, що здається в оренду в Криму, нарешті зрозуміли, що вочевидь завищили ціни.
Загроза втратити відпочиваючих, які приносять місцевим жителям основний дохід, призвела до, здавалося б, неможливого: вартість квартир і номерів у готелях почала знижуватися. Але поточні знижки далеко не межа. Українці, що остаточно розчарувалися в кримському сервісі, усе частіше, надають перевагу більш комфортним і адекватним за вартістю закордонним напрямкам.
Навіть у розпал сезону частина житла на півострові буде пустувати, а власники, яким не вдасться знайти постояльців, змушені будуть знижувати свої запити.
Не вийшло
Незважаючи на попередні прогнози про те, що економічна криза в країні й подорожчання відпочинку за кордоном через девальвацію гривні збільшать приплив туристів у Крим, відпочиваючі не поспішають туди їхати. За інформацією прес-служби Міністерства курортів і туризму АРК, за п'ять місяців поточного року на півострові відпочило трохи більш 400 тис. чоловік, що майже на 20% менше торішнього показника. При цьому динаміка падіння попиту на послуги місцевих пансіонатів і готелів ще вища - мінус 25%. Особливо показовим став провал туристичного сезону в травні поточного року. За оцінним даними кримських ріелторів, у цей період у регіоні пустувало не менше третини житла, що здається внайми, і готельних номерів.
Самі кримчани традиційно натякають на погоду, що порушила їх плани: на початку травня на півострові йшли дощі й трималася низька температура повітря (до +10 С). Однак експерти причину спаду туристичної активності бачать в іншому: готуючись до травневого сезону, власники курортного житла підвищили ціни порівняно з минулим роком на 10-15% у доларовому еквіваленті, причому багато виставляли орендарям курс навіть вище комерційного (до 8,2 грн./$). Найдешевша квартира на ПУК на той час коштувала $30, а більш-менш пристойні апартаменти - від $50 на добу. Як показала практика, така жадібність стала останньою краплею для багатьох відпочиваючих, які довгі роки відвідували Крим за інерцією, незважаючи на надмірно завищені ціни, сумнівний сервіс і нерозвинену інфраструктуру.
Початок літнього сезону здивував місцевих ріелторів - замовлень на бронювання курортного житла в кілька разів менше звичайного. За словами директора агентства "Південна перлина" Наталії Розинської, вони зафіксували зниження кількості заявок втричі. Причому ті, хто все-таки готовий їхати в Крим, орієнтуються на економ-варіанти відпочинку.
"Більшість туристів просять підібрати квартиру за 100-150 грн. на добу за людину, причому вони готові відмовитися від харчування і навіть вигод у номері. Скорочуються й терміни оренди: відпочиваючі, які раніше бронювали житло на два-три тижні, цього року обмежуються тижнем", - говорить вона. Директор АН "Сарушен" Григорій Апресов відзначає зниження попиту і на елітні апартаменти, які підшукують одиниці. Аналітик агентства "НТН" Олена Казакова пояснює відтік платоспроможних клієнтів із сегменту оренди тим, хто в останні рік-два придбали житло у власність. Кримчани ще тішать себе думкою про те, що в розпал сезону - у липні-серпні - ситуація стабілізується.
Проте дотримуватися старої стратегії й чекати клієнтів до останнього моменту ризикують усе менше власників, що здають квартири. На півострові спостерігається небачене за багато років явище - падіння цін.
Знижки ще попереду
На тлі істотного зниження попиту на відпочинок у Криму пропозиція житла, що здається внайми, навпаки, збільшилася на 50%. "Багато власників, які планували продати свою нерухомість у міжсезоння, зазнавши фіаско, змушені здавати її в оренду. Крім того, криза змусила замислитися про додатковий заробіток на відпочиваючих навіть тих кримчан, які раніше ігнорували курортні можливості регіону. Зараз здається усе більше квартир, власники яких на літо виселяються на дачу або до родичів", - розповідає Григорій Апресов. Пропозиція готельних номерів також зросла. Хоча великі рекреаційні об'єкти в АРК за останній рік не з'явилися, міні-готелів відкрилося безліч (в основному на ПУК і східному узбережжі). Щоправда, інвестори як і раніше орієнтуються на заможну публіку і не врахували бажання українців заощадити. Серед прем'єр сезону Олена Казакова відзначає міні-готель "Веселий Хотей" у Гурзуфі, оформлений у китайському стилі (двомісні номери - від 400 грн.), готель із Spa-Центром "Респект-Хол" у Кореїзі (номер - від 1 тис. грн.), "Вілла Софія" у Ялті ($350) та ін.
У підсумку, за оцінками експертів, пропозиція житла перевищує наявний попит приблизно в півтора рази, що змінило цінову політику його власників. З початку червня практично всі орендодавці повернулися до тарифів минулого року, зафіксувавши розцінки в гривнях за курсом 5,0 за $1. Накинути до цієї суми "інфляційних" 10-20% вирішили деякі власники апартаментів, розрахованих на платоспроможних постояльців.
В агентстві "Абсолют Крим" говорять, що деякі власники дотепер не визначилися із цінами і готові обговорювати їх з кожним конкретним клієнтом. В результаті, якщо в червні 2008 р. однокімнатна квартира в Севастополі та Балаклаві коштувала близько 350 грн. на добу, то зараз - не дорожче 250 грн. Причому навіть у розпал сезону вартість підніметься не більш ніж на 10-15% проти традиційних 50%.
"У Ялті житло пропонують за ціною від 180 до 350 грн. на добу, а двомісний номер у міні-готелі з видом на море можна орендувати за 700 грн.", - розповідає Казакова.
На східному узбережжі (Коктебель, Судак, Малоріченське), за її словами, діапазон орендних ставок становить 60-300 грн./доба, а кімнату в приватному секторі без зручностей можна зняти і за 40 грн. Схожі тарифи і на західнім узбережжі - за кожний день відпочинку потрібно сплатити 50-300 грн. з людини. Усе частіше в заявлену суму включені додаткові послуги, скажімо, трансфер на пляж, а то й харчування.
Експерт упевнений, що це далеко не межові знижки. Навіть у розпал сезону в Криму буде вільне житло, а власники, яким не вдасться знайти постояльців, будуть і далі знижувати ціни. До масового розпродажу приєдналися навіть деякі готелі та пансіонати. Як повідомила Наталія Розинська, на ПУК уже є бази відпочинку, що пропонують путівки за 100 грн. на добу з людину з харчуванням.
Втім, акція поки не поширилася на інші об'єкти курортної інфраструктури. На півострові майже не залишилося визначний пам'яток і місць для відпочинку, які можна відвідати безкоштовно.
"Приміром, минулого сезону місцеві заповідники були відкриті для вільного доступу, тепер же вони платні (30-60 грн. вхідний квиток плюс 20-40 грн. за паркування авто). У багатьох селищах пляжна смуга помітно зменшилася, тому що прибережні ділянки найчастіше приватизовані й активно забудовуються", - ремствує Розинська.
Не поспішають скидати ціни і власники ресторанів, продавці продуктів харчування і промислових товарів, традиційно розраховуючи добре заробити на курортниках. Експерт ринку нерухомості Вікторія Свєткова додає, що інвестори занадто пасивні в організації розваг для приїжджих. Серед нових проектів, що заслуговують на увагу, вона називає ковзанку на набережній у Ялті, яка лише готується до відкриття, і низку дитячих розважальних закладів в Євпаторії.
Людмила Ксенз
За матеріалами:
Деловая Столица
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас