Девальвація добила відкриті ІСІ


Результати роботи світових фондових ринків в 2008 р. перевершили найпесимістичніші прогнози аналітиків: ключові фінансові індикатори впали на 32-49%, російські ММВБ і РТС провалилися на 67% й 73% відповідно, а український індекс ПФТС з лідера росту в 2007 р. перетворився в лідера падіння і з результатом -74,33% закінчив рік на оцінці 301,42 індексного пункту.

Негативний розвиток подій на вітчизняному фондовому ринку, що практично не припинявся протягом року, помітно тиснув на ринок відкритих інститутів спільного інвестування. Проте, за даними Української асоціації інвестиційного бізнесу (УАІБ), кількість відкритих фондів продовжувала збільшуватися, хоча темп їхнього створення трохи знизився (+10 проти +17 роком раніше).

Станом на 30 грудня 2008 р. в Україні було зареєстровано 36 відкритих ІСІ під керуванням 25 компаній з управління активами (число останніх за рік збільшилося на вісім - Авт.), а сумарний обсяг зареєстрованих емісій відкритих фондів виріс на 27,7% і склав більше 2,9 млрд. грн.

Вартість чистих активів відкритих ІСІ станом на 30 грудня 2008 р. склала, за даними УАІБ, 273 млн. грн. При цьому для 13 фондів, що досягли нормативів до початку 2008 р., падіння ВЧА склало 344,39 млн. грн. (-69,34%).

Найбільшому скороченню ВЧА піддався "Парекс український збалансований фонд" (-204,49 млн. грн., -82,8%), обсяг розміщених серед інвесторів цінних паперів якого зменшився на 70,68%. Помітне зниження ВЧА як в абсолютному, так й у відносному вимірі було зафіксовано також у фондів "Класичний" (-66,33 млн. грн, -61,05%) і "Конкорд Стабільність" (-24,55 млн. грн., -94,33%), причому кількість розміщених сертифікатів у першого зменшилася за рік на 39,4%, у другого - на 86,04%.

При цьому, за словами аналітиків, відносно позитивна динаміка чистих активів фонду "Альтус-збалансований" пояснюється збільшенням кількості проданих сертифікатів на 37,48%, що практично компенсувало знецінювання активів у портфелі фонду.

Рухаючись загальним спадним трендом, відкриті ІСІ в 2008 р. демонстрували в основному негативну зміну вартості сертифікатів. У результаті середня зміна вартості сертифікатів відкритих фондів склала -30,96%.

Фондом, що забезпечив для своїх інвесторів найменші втрати, став "СЄБ фонд грошовий ринок" (-6,41%), що у грудні навіть продемонстрував позитивний результат (+1,39%). У цілому, за словами аналітиків, динаміка як сумарної вартості чистих активів, так і вартості сертифіката цього фонду протягом року була відносно рівною, що можна пояснити консервативною стратегією фонду і несуттєвою зміною кількості розміщених цінних паперів серед інвесторів.

У той же час показники зміни вартості вкладень у відкриті фонди, у депозити в різних валютах, а також коливання індексу ПФТС за минулий рік з урахуванням індексу інфляції залишають поза конкуренцією за рівнем привабливості депозитні внески в євро (+24,96%) і доларах США (+16,3%). Ці інструменти виявилися понадприбутковими для вкладників, які відкрили їх до початку різкої девальвації гривні у вересні.

Таким чином, на думку експертів, переоцінений в 2007 р. фондовий ринок України на даний момент опустився нижче справедливого рівня цін, що вже сформувало значний потенціал для майбутнього зростання як ринку в цілому, так і галузі відкритих інститутів спільного інвестування.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Фондовий ринок
Дивись також
Весь ринок:Фондовий ринок
Все, що ми знаємо про:ПФТС
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua