Газова війна продовжує тримати гривню під напругою


Незважаючи на домовленість між Україною і ЄС про спрямування спостерігачів на об'єкти української ГТС, Україна залишається один на один з Росією в переговорах про поставки газу. Це підживлює попит на долар, а обмеженість можливостей для валютних інтервенцій НБУ підтримує тиск на гривню.

Глобальні ринки: протверезіння після ралі перших днів року

Європейські та американські фондові ринки в четвер продовжили негативний тренд. Як ми й припускали, одним з основних факторів падіння ринків після ралі перших днів нового року стали негативні корпоративні прогнози. Погіршення прогнозів Lenovo й Wall-Mart понизило ціни акцій технологічних компаній і виробників споживчих товарів. Wall-Mart стала кращою компанією серед компонентів DJIA за зміною ціни в 2008 р. Її акції торік показали зростання 18%. Однак вчора акція втратила 9,4% через погіршення прогнозів доходів. Акції Infineon, виробника комп'ютерних чипів, впали на 11%, а Nokia втратила 4,6%.

Надходили також негативні макроновини: рівень безробіття в єврозоні в листопаді підвищився на 0,1% до 7,8%. Оскільки цей рівень все ще значно нижче, ніж рівень 2005 р. (9%), можна зробити неприємний висновок, що погіршення економічної ситуації в Європі ще не досягло дна. Кількість безробітних, які одержують допомогу в США, в абсолютному вираженні виросла до 4,6 млн. Це максимальне значення з 1982 р. Кількість скорочених робочих місць у США в грудні 2008 р. близька до рівня листопада і становить 533 тис., що є максимумом за останні тридцять років.

У відповідь на триваюче погіршення економічної ситуації, Банк Англії понизив ключову процентну ставку третій раз за останні 60 днів. Цього разу ставка впала на 0,5 п.п. до чергового рекордного рівня - 1,5%, що стало мінімумом з 1964 р. З такими темпами зниження ставки центральний банк Великобританії незабаром вичерпає можливості використання цього традиційного способу стимулювання економічної активності.

Загальний державний борг Великобританії не перевищує 46% ВВП, що залишає уряду достатній запас для агресивної фіскальної політики, і ставить країну щодо цього в краще становище в порівнянні зі США і Японією, де державний борг становив 65% й 170% відповідно наприкінці 2007 р. Таким чином, ми чекаємо від британського уряду подальшої емісії грошей для стимулювання економіки.

Показовим став тон вчорашнього виступу Барака Обами, в якому він описав ситуацію з безробіттям як "протверезну" і аргументував необхідність надзвичайних заходів з підтримки економіки для запобігання економічного краху. На думку Обами, не допустити затягування рецесії на роки можна тільки екстреною програмою стимулювання витрат і урізування податків на суму 800 млрд. дол. Подібні заходи породжують погрозу роздування бюджетного дефіциту, а у випадку їхнього провалу або недостатнього ефекту, можуть привести до серйозних негативних наслідків - занадто багатьма інвесторами ця програма розглядається як останній шанс врятувати економіку.

Україна: газова війна продовжує тримати гривню під напругою

Новий рік не поміняв головних ньюзмейкерів - ними залишаються Нафтогаз і валютний ринок. Повне перекриття транзиту російського газу через Україну всерйоз стурбувало європейські країни. Незважаючи на попередні заяви про небажання втручатися у двосторонні переговори, Єврокомісія запросила офіційних представників Нафтогаза і Газпрому в Брюссель для з'ясування причин зупинки транзиту і знаходження компромісного вирішення проблеми. Попередні висновки представників ЄС помірно-негативні для обох переговірних сторін.

Досягнення двосторонньої домовленості між Україною і Євросоюзом про спрямування спостерігачів на об'єкти української ГТС поки не дає надій на підтримку України в переговорах про поставки газу з Росією. Нові заяви про готовність Газпрому до переходу на ринкові ціни на газ і транзит продовжують психологічний тиск на українську сторону, оскільки ринкова ціна на газ знову встановлена на завищеному рівні в 450 дол. за тис. кубометрів. У Нафтогаза на даний момент не вистачає важелів для тиску на Газпром й, швидше за все, йому доведеться погодитися на збереження поточної ставки транзиту і підвищення ціни на газ до 250 дол. за тис. кубометрів.

Подібна ситуація на газовому фронті продовжує підживлювати попит на долар. Торги на валютному ринку показали, що НБУ зараз не готовий підтримувати гривню на передноворічному рівні 8 грн./дол. Після інтервенцій у вівторок за курсом 8,21, вчора Нацбанк продавав долар за курсом 8,51 та оголосив про вихід з продажем долара по 8,21 грн./дол. сьогодні. Однак ми вважаємо, що НБУ на даний момент не може виділити значний обсяг долара для інтервенції у зв'язку з обмеженістю валютних резервів, невизначеністю, що триває з приводу боргів перед Газпромом, і відсутністю контракту на газ на 2009 р.

Юрій Бєлінський

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua