Експерт: Не потрібно боятися "газової ОПЕК"


Експерт: Не потрібно боятися "газової ОПЕК"

Залежність Європи від постачання природного газу з Росії - це реальність. А от страхи перед створенням газового альянсу за прикладом ОПЕК необґрунтовані, вважає московський кореспондент WDR Крістіна Нагель.

"Газова ОПЕК" - формулювання з потужним політичним потенціалом. Коротко, ємко - так і проситься в заголовок. Відразу виникає маса асоціацій.

Сидить собі, скажімо, житель однієї з європейських країн у пекуче натопленій квартирі і раптом чує: "газова ОПЕК". Відразу він покривається холодним потом, тому що ОПЕК у його свідомості - це змова, штучне скорочення постачання і неухильно зростаючі ціни. І це в наші-то кризові часи!

А якщо згадати, які країни домовлялися в Москві, то зовсім страшно робиться. Іран, що давно став вигнанцем, Лівія і Венесуела з їхніми, м'яко кажучи, свавільними президентами. І, на додачу, непередбачуваний східний сусід - велика Росія.

Кремль любить нагнати на сусідів страху, за принципом: бояться - значить, поважають. А Росія вимагає поваги, вимагає визнання, хоче грати в оркестрі великих і могутніх держав. Так чому б і не привернути до себе увагу всього світу створенням свого роду газового картелю, навіть якщо на ділі мова йде всього лише про поліпшення вже існуючих організаційних структур?

Вирішено створити спільну штаб-квартиру і постійний секретаріат. Але давайте спробуємо собі уявити, а чи можливо насправді створення реальної "газової ОПЕК"? Відповідь проста: ні. Приклад країн-експортерів нафти в цьому випадку не підходить. І це прекрасно розуміють учасники "газової" зустрічі в Москві.

Адже як діє ОПЕК? Вона регулює обсяги видобутку нафти і, відповідно, ціни на світовому ринку. З газом цей механізм не діє, і не тільки тому, що ціни на газ прив'язані до цін на нафту. Світового ринку газу як такого немає. Це пов'язано з його транспортуванням. Країни-постачальники міцно прив'язані до газопроводів. А вони коштують великих грошей.

Тому і Росія зацікавлена в довгострокових договорах. Наприклад, з німецькими енергетичними концернами E.ON та Wintershall російський "Газпром" підписав угоди до 2036 і 2046 років. Один цей факт показує, наскільки безглузді всі дискусії про створення "газової ОПЕК", у всякому разі доти, поки транспортування зрідженого газу обходиться занадто дорого.

Але якщо немає можливості штучно знижувати обсяги видобутку і маніпулювати цінами, навіщо тоді взагалі створювати картель? Або це просто черговий показовий жест убік Заходу? Не зовсім. Росія сьогодні контролює 22 відсотка всіх поставок природного газу у світі. Вона хоче підсилити свій вплив на шляху доставки та розподілу газу. Вона хоче визначати, хто і кому поставляє газ. Вона хоче зірвати всі зусилля Європи одержувати газ в обхід Росії. Вона хоче, щоб всі договори про постачання газу укладалися з її участю - як із транзитною або з видобувною стороною.

Але і Росія прив'язана до газопроводів. Москва створює газовий картель, щоб забезпечити своє майбутнє. У Кремлі розуміють, що країна і надалі буде сидіти на нафтогазовій голці. Без продажу нафти та газу за стабільними цінами всі чудесні плани модернізації і розвитку Росії до 2020 року перетворяться в макулатуру.

Крістіна Нагель, кореспондент телерадіокомпанії WDR у Москві

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua