Передноворічне “ралі”. Огляд ринків за тиждень (15 - 19 грудня)


Світові ринки

Незважаючи на те, що весь минулий тиждень рух світових фондових індексів був різноспрямованим, більшість з них все-таки змогли завершити тиждень у позитивній зоні. Так, за підсумками тижня, американські DOW JONES, NASDAQ й S&P 500 виросли на 1,4%, 3,7% й 0,9%, британський FTSE-100 підвищився на 0,2%, німецький DAX 30 - на 4,9%, японський NIKKEI 500 - на 4,4%.

Новин було багато, і всі вони були досить неоднозначні. Спочатку інвестори з оптимізмом відреагували на рішення Федеральної резервної системи США про зниження облікової ставки та встановлення її в діапазоні від 0 до 0,25% річних. Але через якийсь час інвестори починають побоюватися, що наявні в арсеналі американської влади кошти для боротьби з рецесією починають підходити до завершення і зниження ставки буде не достатньо для пожвавлення економіки.

Макроекономічна статистика так само викликала то пожвавлення, то падіння фондових індексів. Міністерство праці США повідомило, що споживчі ціни в США в листопаді 2008р. знизилися на 1,7% у порівнянні з попереднім місяцем. Аналітики очікували, що даний показник знизиться на 1,3%. Міністерство торгівлі США, у свою чергу, повідомило, що обсяг будівництва нових будинків у США в листопаді 2008р. знизився на 18,9% у порівнянні з попереднім місяцем - до 625 тис. одиниць. Експерти прогнозували, що цей показник складе 730 тис. одиниць. Міністерство торгівлі США повідомило, що негативне сальдо платіжного балансу США за підсумками III кварталу 2008р. склало $174,1 млрд. Аналітики прогнозували, що даний показник в III кварталі складе $179 млрд. Міністерство праці США повідомило, що в країні кількість початкових вимог з виплати допомоги з безробіття за тиждень, що завершився 13 грудня 2008р., у порівнянні з аналогічним показником попереднього тижня зменшилася на 21 тис. і склала 554 тис. Аналітики очікували, що значення цього показника складе 560 тис. Крім того, відповідно до звіту дослідницької організації Conference Board, індекс провідних економічних індикаторів США за підсумками листопада 2008р. знизився на 0,4%. Аналітики прогнозували зниження на 0,5%.

В Європі особливий інтерес викликав план уряду Німеччини з боротьби з кризою. В його рамках насамперед передбачається укласти угоди з великими компаніями: останні відмовляться від масових звільнень в обмін на субсидії зі скарбниці на кожного з не звільнених працівників. Крім того, влада має намір почати розгортання програми масштабних громадських робіт з натиском на інфраструктуру. Сама ж криза продовжує набирати обороти повсюдно. В Єврозоні в третьому кварталі вперше за 13 років знизилася зайнятість, більшою мірою в Іспанії, Італії та Франції.

Остання в жовтні продовжила валитися з прискоренням, показавши гіршу динаміку безробіття з 1993 року. У листопаді в ЄС кількість знову зареєстрованих автомобілів скоротилася на 26,1% проти того ж місяця минулого року (у тому числі у Великобританії - на 36,8%, в Італії - на 29,5%, у Німеччині - на 17,7% і у Франції - на 14,1%). Проте, на тлі обіцянки президента Франції Ніколя Саркозі про додаткову підтримку національного автомобільного сектора, акції французьких Renault і Peugeot виросли в ціні. Зовнішньоторговельний дефіцит Єврозони в жовтні, як і очікувалося, ґрунтовно скоротився (тому що нафта сильно подешевіла), однак експорт теж знижується.

Попередні показники ділової активності в грудні досягли нових мінімумів за всю історію Єврозони, хоча ринок очікував ще гірших значень. Німецький індекс ділового клімату від інституту IFO показав мінімум за всю історію спостережень з 1991 року. Цікаво, однак, що глава ЄЦБ Тріше знову шокував громадськість, заявивши, що йому набридло гарячково зрізати ставки, тому він всерйоз обмірковує можливість взяти паузу. Американський автопром як і раніше перебував у центрі уваги інвесторів. Уряд США повідомив про надання кредиту автопромисловим гігантам на $17,4 млрд. під заставу неголосуючих акцій і низку інших гарантій. Зазначена сума розділена на два транші: $13,4 млрд. буде виділено вже в грудні поточного року та січні 2009р., а ще $4 млрд. нужденним автовиробникам планується надати пізніше. На цьому тлі, як і слід було сподіватися, котирування найбільших американських автовиробників - General Motors й Ford Motor, різко виросли.

Корпоративні фронти так само штормило. Шведський виробник побутових електроприладів Electrolux AB повідомив, що не зможе досягти раніше заявленого рівня прибутку через зниження попиту на продукцію, шведська компанія Hennes & Mauritz (H&M) повідомила, що продажі в листопаді виявилися нижче очікувань аналітиків. Інвестори з глибоким песимізмом сприйняли повідомлення від французького банку BNP Paribas про свої втрати в інвестиційній банківській діяльності, які за 11 місяців 2008р. досягли 710 млн. євро. Банк повідомив також, що у зв'язку з витратами планується скорочення 5% співробітників в інвестиційних підрозділах компанії по усьому світі. Так само в банку виникли труднощі при запланованій покупці бельгійських активів Fortis. Минулого тижня бельгійський суд заблокував угоду між BNP та урядом Бельгії на підставі того, що акціонерам Fortis не було надане слово при вирішенні майбутнього компанії. Найбільш відчутним падінням котирувань "відзначився" один з найбільших у світі ритейлерів французька компанія Carrefour, після того як компанія понизила прогноз з основних фінансових показників за 2008р.

Підвищенням вартості акцій відзначився американський банк Goldman Sachs, що опублікував свій фінансовий звіт. Незважаючи на те, що банк зазнав збитків у минулому кварталі поточного фінансового року, показники звітності виявилися краще, ніж очікували аналітики. Банк повідомив, що чисті збитки за IV квартал 2007-2008 фінансового року склали $,12 млрд., тоді як за аналогічний період роком раніше компанія отримала чистий прибуток у розмірі $3,22 млрд. А от вартість цінних паперів виробника популярної споживчої електроніки Apple Inc. знизилася, оскільки на ринку з'явилися чутки про те, що харизматичний глава компанії Стів Джобс не буде виступати зі спеціальною промовою на виставці Macworld Expo наступного місяця. Більш оптимістично склалася ситуація для дистриб'юторської компанії Coca-Cola Enterprises Inc., що підвищила прогноз з чистого прибутку на поточний фінансовий рік, що викликано гарними показниками обсягу продажів на території США.

Обрадував інвесторів фінансовий звіт другого за величиною виробника програмного забезпечення у світі Oracle Corp. Компанія повідомила, що її чистий прибуток за I півріччя 2008-2009 фінансового року виріс на 11% (з урахуванням коливань валютних курсів) і склав $2,37 млрд. проти $2,14 млрд. роком раніше. Чистий прибуток корпорації за II квартал 2008-2009 фінансового року, що завершився 30 листопада 2008р., практично не змінився в порівнянні з аналогічним показником роком раніше і склав біля $1,3 млрд. Отримані результати в цілому збіглися з очікуваннями аналітиків, на тлі чого вартість її цінних паперів підвищилася на 7%.

У той же час, незважаючи на зниження цін на нафту, в "зеленій зоні" опинилися акції енергетичних компаній після рішення Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) знизити з 1 січня 2009р. обсяги нафтовидобутку на 4,2 млн барр./доба в порівнянні з вересневим рівнем видобутку.

Український ринок

Минулого тижня на українському фондовому ринку панувала передноворічна ейфорія. Індекс ПФТС показав практично вертикальне зростання на 11,5%, переваливши в п'ятницю за 300 пунктів. Активність торгів так само була високою за останніми мірками - більше 23 млн. грн. на день. Серед ліквідних паперів значним зростанням відрізнилися Єнакіївський металургійний завод (+38,5%), ММК ім. Ілліча (+52,3%), Новомосковський трубний завод (+24,3%), Банк Форум (+22,8%), Алчевський меткомбінат (+18,5%) і Західенерго (+16,8%).

Окремо слід відзначити Мотор Січ, що росте вже яку сесію поспіль, незалежно від руху інших паперів. За цей тиждень акції заводу виросли на 50,6%. Незважаючи на те, що Мотор Січ прогнозує зниження виробництва за підсумками 2008 року до рівня 2007, як експортер компанія буде мати виграш від девальвації гривні, тому що ціни контрактів до 2011 зафіксовані в доларах. Крім того, почесний президент Мотор Січи В'ячеслав Богуслаєв заявив про те, що попит на продукцію заводу в 2009 році виросте на 27-30%. В умовах світової кризи в авіапромі, інвесторів порадував той факт, що найбільший український виробник авіадвигунів зміг збільшити обсяг замовлень на наступний рік.

Крім того, позитивний ефект на динаміку цінних паперів на минулому тижні мала заява Національного банку про намір підвищити дисконтну ставку з метою стабілізації курсу гривні і запобігання спекуляцій на валютному ринку, а так само зміцнення курсу гривні протягом тижня. Однак, повз учасників ринку, мабуть, пройшло повідомлення Державного комітету статистики про те, що в листопаді реальний валовий внутрішній продукт знизився на 14,4% у порівнянні з листопадом 2007 року, а за січень-листопад ВВП виріс на 3,6% у порівнянні із січнем-листопадом 2007 року.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua