Десять відсотків на кризі


Десять відсотків на кризі

Мільярди гривень витрачає влада на боротьбу з кризою. Однак Нацбанк відмовляється звітувати про те, кому й навіщо виділяються гроші. Відсутність інформації народжує підозри: чиновники заробляють на обвалі національної валюти та економічній кризі.

"Злочинна недбалість або свідома діяльність НБУ досягла того рівня, що загрожує самій державності", - заявив радник міністра економіки Сергій Яременко. З ним згодні й депутати Партії регіонів і КПУ, які вимагають відставки голови Нацбанку Володимира Стельмаха, вважаючи його винним у знецінюванні гривні. Верховна Рада планує створити комісію з розслідування діяльності Нацбанку протягом останніх декількох місяців. Парламентарії формалізували те невдоволення, яким переповнене не тільки населення, яке страждає від стрімкої девальвації гривні, але й самі банкіри.

Нацбанк грав на зниження

НБУ вперше потрапив під шквал критики і підозр наприкінці вересня - початку жовтня. Нацбанк не тільки не розгледів початок стрімкої девальвації гривні, але й довгий час відмовлявся від інтервенцій, які могли б підтримати курс національної валюти, і тим самим підсилив паніку. Коли регулятор вирішив втрутитися - було вже занадто пізно, тому перші $2,7 млрд. інтервенцій, виплеснуті на міжбанківський валютний ринок, не могли збити полум'я девальвації гривні.

Проблема була навіть не в обсязі коштів, витрачених Нацбанком на утримання стабільності національної валюти, а в тому, що вони дісталися тільки чотирьом банкам з 181, які працюють в Україні. Імена цих щасливчиків, які зуміли придбати долари за курсом 5,55-5,65 не відомі дотепер. Це рішення викликало невдоволення не тільки банкірів, але й самого президента.

"Залучені інтервенції НБУ ставлять у нерівні умови професійних учасників ринку, таким чином, золотовалютні резерви витрачаються неефективно і внаслідок такої позиції НБУ курс національної валюти девальвується на 5% щодня", - критикував Нацбанк у повідомленні своєї прес-служби Віктор Ющенко.

Сумнівно виглядає й залучення $16,4 млрд. кредиту від Міжнародного валютного фонду для стабілізації економіки країни. Чиновники уряду, секретаріату президента і Нацбанку запевняли, що $4,5 млрд. з першого траншу вже дозволять стабілізувати курс гривні. Однак цього не відбулася: національна валюта продовжила своє стрімке падіння, а в середині листопада глава Нацбанку Володимир Стельмах визнав, що отримані гроші від МВФ навіть не були витрачені. Зараз вони перебувають на кореспондентських рахунках НБУ в декількох українських банках: яких - теж таємниця.

"Що значить, що вони не витратили? Вони що, фарбовані ці гроші? Якщо ви цей кредит взяли та одержали на загальні рахунки, то вже не зрозуміло: ви використали свої власні або гроші траншу. А якщо не використали, то навіщо взяли?" - дивується радник міністра економіки, екс-заступник глави Національного банку України Сергій Яременко.

Хабара за підтримку

Запізніла реакція на початок економічної кризи, підозріла нездатність до регулювання курсу національної валюти. В останні дні до цих обвинувачень на адресу НБУ додалися ще й питання щодо долі 37 млрд. гривень, виданих підлеглими Володимира Стельмаха комерційним банкам. Газета "Дзеркало тижня" оприлюднила список 88 банків з 94, що отримали кредити від держави. Найбільші суми позичили в НБУ банк "Надра" - 7,1 млрд. грн, Промінвестбанк - 5,85 млрд. грн, Ощадбанк - 4,6 млрд. грн, Приватбанк - 3,41 млрд. грн, банк "Фінанси і Кредит"- 2,698 млрд. грн.

Коли була видана більша частина кредитів рефінансування? Яким чином НБУ контролював використання цих коштів і чому потім секретаріат президента запевняв, що частина цих грошей повернулися на міжбанк для покупки долара (тим самим ще більше обваливши гривню)? Чому НБУ довгий час приховував імена всіх банків, яким були виділені гроші та умови їх надання? Запит журналістів "24" у НБУ залишився без відповіді.

Натомість не мовчать банкіри. За останній тиждень п'ять банкірів зізналися журналістам "24", що за одержання кредитів рефінансування від них вимагали 10% одержуваної суми як відкат чиновникам. На жаль, ці фінансисти не побажали бути названими. Єдиний, хто не побоявся засумніватися в чесності виділення цих коштів і назвати себе - це опальний олігарх Костянтин Григоришин .

Дурість з інтересом

Непрозорість дій влади вже майже не залишає сумнівів у тому, що криза служить їм джерелом заробітку. Залишається тільки гадати: чи свідомо політики і чиновники доводили країну до такого стану, щоб заробити на її краху? Не варто пояснювати злим наміром те, що легко пояснюється дурістю і лінню, вважає старший економіст Центра соціально-економічних досліджень CASE-Україна Володимир Дубровський.

Гаданий кредитний добробут відкладав необхідні реформи в податковій, дозвільній сфері. Чиновники давно забули дані на Майдані в 2004 році обіцянки. "Власне кажучи, жодна реформа не була проведена", - резюмує Дубровський. Це й призвело країну до затяжної кризи, що загрожує колапсом всієї економіки країни.

Нинішня влада не в змозі з нею упоратися - це очевидно вже всім. "Моя думка - чиновники НБУ нічиї інтереси не відстоюють, вони просто не встигають думати", - говорить один з банкірів. Однак не це страшить економістів і банкірів. Країна - це автобус, що летить у прірву гірською дорогою, але водій замість того, щоб тиснути на гальма, біжить у кінець салону з каністрою - зливати солярку. Цією метафорою характеризує один з банкірів нинішню ситуацію в країні.

Чиновники випустили з пляшки джина на ім’я криза. Не маючи можливості його приборкати, вони намагаються заробити на ньому. "Я думаю, що тут поєднання і дурості і бажання заробити на загальному хаосі", - резюмує голова правління банку з іноземним капіталом. Не можна смажити яєчню на попелище власного будинку, застерігає Яременко: "Заробити кілька десятків мільйонів за рахунок того, що вбити всю економіку - це занадто велика ціна".

Костянтин Григоришин, російський бізнесмен, який веде бізнес в Україні

Останнім часом я починаю вірити в теорію змови, дивлячись на те, що відбувається з банківською системою України. Спочатку починають зазнавати труднощів кілька великих банків, потім у них міняються керівники - або зовнішнє управління НБУ, або нові комерційні структури. Відразу цим банкам видаються стабкредити на кілька десятків мільярдів гривень, а гроші людей на депозитах заморожуються.

Наскільки я знаю, частина грошей рефінансування була виведена за кордон за курсом 5 гривень за долар. Після чого курс різко впав до 7,5 гривень за долар. Тепер можна сміло повертати ці гроші назад, і ви вже заробили одну третину суми рефінансування за рахунок вкладників, чиї депозити знецінилися.

Заробіток - сотні мільйонів доларів протягом якихось півтора-двох місяців! При цьому не треба думати про виробництво, про економіку. Хтось за це повинен заплатити - швидше за все, ті ж вкладники, прості люди.

Хоча, можливо, я згущую барви. Адже лідер країни добре розбирається в банківській справі, а люди, які беруть участь в антикризовому управлінні банками, регулярно бувають у секретаріаті президента, у тому числі в найпершому кабінеті.

З інтерв'ю "Українській Правді"

Курс на словах

Заяви чиновників суперечать один одному, букві закону і навіть здоровому глузду. Вони дають громадянам помилкові надії на стабілізацію. Спочатку президент побічно загрожує відставкою главі НБУ, закликаючи його втрутитися в ситуацію з курсом гривні. Через 10 днів він заявляє, що НБУ насправді неспроможний і нічого зробити не може.

Ще через тиждень Ющенко закликає той же НБУ, безсилля якого він напередодні визнав, якимсь чином знайти сили і стабілізувати курс.

6 листопада, в обмінних пунктах долар продається за курсом 5,85

"...кожна доярка, кожен громадянин України буде знати, що до кінця року він зможе, якщо в цьому буде необхідність, обміняти свої долари за курсом не більше 6 грн/$1. (...) Думаю, що й наступний рік ми зможемо протриматися не значно збільшивши курс долара".

Перший заступник глави секретаріату президента України Олександр Шлапак

1 грудня - курс впав вже до позначки 6,98 за долар

"Президент України дає керівництву Національного банку кілька днів для стабілізації курсової політики. У випадку загострення негативних тенденцій глава держави змушений буде приймати тверді кадрові рішення".

Прес-секретар президента Ірина Ванникова

3 грудня - курс 7,49 гривень за долар

"У мене є доручення глави Нацбанку - я півгодини тому з ним розмовляв. Ми будемо захищати той рівень, що зараз склався на ринку - це приблизно 7,4-7,5 грн/$1. Ми на цьому рубежі припиняємо оборону, і ми будемо робити контратаку".

Керівник групи радників глави НБУ Валерій Литвицький

11 грудня - курс 7,75

"Всі депутати і вся країна повинні розуміти, що НБУ не встановлює курс гривні, він його фотографує. НБУ не має права виступати проти тенденції"

Віктор Ющенко

18 грудня - гривня в обменниках звалилася до 10,10 за долар

"У нас є всі підстави казати про позитив: точка (в падінні) практично досягнута, - Ющенко. І в цей же день "У нас є всі підстави (...) мати стабільну гривню".

Олег Пластовець, Влад Головін

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Валюта
Все, що ми знаємо про:НБУ
В Контексті Finance.ua
Опитування