”Ъ”: Бюджет наближається до нуля


”Ъ”: Бюджет наближається до нуля

За два з половиною тижні до кінця 2008 року Верховна рада нарешті змогла прийняти поправки до бюджету, виділивши дотації Пенсійному фонду і НАК "Нафтогаз України" на загальну суму 9,8 млрд грн. При цьому, щоб профінансувати витрати бюджету в повному обсязі, депутати пішли на безпрецедентний і ризикований крок - дозволили Міністерству фінансів витратити більше 12 млрд грн, що знаходяться на єдиному казначейському рахунку.

Таким чином, в 2009 році уряд може залишитися без перехідних залишків, з яких фінансуються соціальні програми на початку січня. Однак експерти не бачать у цьому проблеми навіть в умовах зменшення податкових надходжень.

За прийняття законопроекту №3308 "Про внесення змін у закон 'Про державний бюджет на 2008 рік'", поданого Кабінетом міністрів ще 11 листопада, у п'ятницю проголосували 266 народних депутатів фракцій БЮТ, "Наша Україна-Народна самооборона" (НУНС), блоку Литвина і Компартії. Поправки до бюджету розглядалися без візи профільного комітету, що не зміг прийняти рішення через відсутність кворуму.

За півмісяця до кінця року депутати погодилися істотно переглянути показники бюджету: його доходи збільшені до 235,771 млрд грн (+11,11 млрд грн), видатки - до 258,359 млрд грн (+13,308 млрд грн). Левову частку додаткових коштів у загальний фонд бюджету повинна буде направити Держмитниця за рахунок перевиконання плану зі збору ПДВ із імпорту - він збільшений на 14,158 млрд грн, до 80,359 млрд грн. З огляду на те, що за 11 місяців митниця одержала ПДВ понад план 12,94 млрд грн (усього 73,98 млрд грн), у грудні їй залишилося добрати всього 1,218 млрд грн.

Однак ще в листопаді Держмитниця почала зривати виконання бюджетного розкладу, заявивши про зниження обсягів імпорту і спрогнозувавши недобір податків наприкінці року. Нестачу грошей, швидше за все, покриють наддоходами від податку на прибуток. План з його збору залишився незмінним, тоді як у ДПАУ обіцяли перерахувати за рік на 5 млрд грн більше. З урахуванням збільшення суми відшкодування ПДВ на 8,066 млрд грн доходи загального фонду бюджету повинні були вирости на 7,111 млрд грн.

У п'ятницю в сесійній залі Ради заступник міністра фінансів Анатолій М’ярковський заявив депутатам, що у зв'язку з економічною кризою різко скоротилися надходження від внутрішнього ПДВ, тому план для Державної податкової адміністрації необхідно знизити на 4 млрд грн. Як повідомляв Комерсант-Украина, саме таку суму податківці планували недоодержати за підсумками року - вони неодноразово підкреслювали, що план зі збору податку не виконувався весь рік.

Уряд відразу знайшов спосіб виконати бюджет, не переглядаючи його видатки. Мінфін знизив план надходжень від приватизації на 8,316 млрд, до 607 млн грн, і запропонував збільшити дефіцит бюджету на 2,198 млрд грн, до 21,02 млрд грн, що становить 2,19% від номінального ВВП та означає, що Мінфін не стримає свою обіцянку втримати дефіцит на рівні 1%. Збільшення витрат бюджету, зокрема виділення НАК "Нафтогаз України" на компенсацію різниці в тарифах 3,2 млрд грн, а Пенсійному фонду на виплату пенсій у січні і збільшення пенсій шахтарям - 6,6 млрд грн, фактично буде профінансовано за рахунок ОВДП (+2,998 млрд грн; їх купив НБУ) і витрати коштів єдиного казначейського рахунку (ЄКР).

З урахуванням недобору по ПДВ у розмірі 4 млрд грн із перехідних залишків Кабміну буде взято не 2,6 млрд грн, а 6,6 млрд грн та одночасно зменшена сума готівкових коштів Держказначейства на 5,717 млрд грн. Це виявилося для Мінфіну прийнятно, адже на ЄКР до 11 грудня перебувало 18,2 млрд грн. "Тобто ще залишаться кошти, які ми потім відновимо за п'ять років", - заявив М’ярковський.

Втім, депутати хоча й підтримали таку витрату грошей, нагадали, що на ЄКР нема "вільних коштів". На ньому зберігаються гроші бюджетних розпорядників, виділені їм з бюджету. "Але низка програм може бути не виконана: хтось тендер не проводив, десь контракти зірвалися, десь оплата не пройшла. Тому вільні кошти можуть з'явитися під час виконання бюджету наприкінці року (31 грудня)", - пояснив голова парламентського комітету з питань бюджету Микола Деркач (блок Литвина).

До цього часу тільки уряд може знати, скільки коштів з названих 18,2 млрд грн є дійсно вільними. Депутат Павло Жебрівський (НУНС) нагадав, що в попередні роки перехідні залишки становили не менше 6-7 млрд грн.

Перехідні залишки ЄКР традиційно використовуються для покриття щорічно виникаючих касових розривів бюджету, адже захищені статті необхідно фінансувати вже на початку січня, а термін сплати багатьох податків припадає на кінець місяця. Наприклад, внутрішній ПДВ платиться до 20 числа, а податок на прибуток за минулий рік - тільки в лютому. При цьому митники, що перераховують гроші в бюджет щодня, останні два місяці говорять про скорочення імпортних операцій.

З огляду на те, що "запас міцності" Кабмін витратить ще до кінця року, на початку 2009-го він ризикує зіткнутися з мінімальними залишками на ЄКР і проблемою неможливості виконувати свої соціальні зобов'язання в повному обсязі. У секретаріаті президента підрахували, що дефіцит бюджету в I кварталі складе 5,4 млрд грн, а дефіцит Пенсійного фонду - 4,2 млрд грн. За словами співрозмовника в секретаріаті, джерела покриття "діри" на 9,6 млрд грн їм невідомі. Відзначимо, раніше в Компартії заявляли, що не підтримають втручання в ЄКР, але при голосуванні бюджету в другому читанні майже в повному складі підтримали його.

Президент Українського товариства фінансових аналітиків Юрій Прозоров говорить, що залишок коштів на ЄКР давав упевненість у завтрашньому дні і якщо його витратять, необхідно буде терміново прийняти бюджет на 2009 рік, щоб знайти джерела фінансування соціальних статей на початку року. Втім, не всі експерти бачать ризики у відсутності в держави фінансового резерву. "Якщо на рахунку буде нуль, це добре. Це говорить про збалансованість бюджету, про те, що всі отримані доходи витрачені на потреби суспільства", - вважає директор департаменту податкової політики Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень Артем Рудик.

Наталя Непряхіна, Марія Цатурян

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua
Опитування