Виробнича активність падає по усьому світі на тлі фінансової кризи


Ділова активність у виробничому секторі по усьому світі знижується, підтверджуючи, що глобальна економіка знаходиться в рецесії. Це підвищує необхідність відповідних дій з боку регулювальних органів, відзначають експерти, повідомило агентство Bloomberg.

Значення індексів менеджерів з постачання до Європи, Росії і Китаю продемонстрували рекордне падіння ділової активності на тлі скорочення попиту на продукцію компаній в умовах погіршення доступу до кредитів. У США індекс виробничої активності впав у листопаді до мінімального рівня з 1982 року.

Фондові ринки падають, очікування зниження ставок ростуть

Сигнали того, що глобальний економічний спад заглиблюється, привели до падіння фондових ринків Азії, Європи і США в понеділок, при цьому прибутковості US Treasuries опустилися до рекордно низьких рівнів, оскільки інвестори прагнуть вкласти кошти в найбільш надійні активи.

Індекс MSCI World впав у понеділок на 1,1% - до 883,58 пункту. Прибутковість дворічних казначейських облігацій США опустилася до 0,95%, тридцятирічних паперів - до рекордних 3,387% річних. Падіння фондових індикаторів США і Європи перевищує 5%.

Темпи зниження промислового виробництва в єврозоні в листопаді були рекордними. Індекс менеджерів з постачання впав до 35,6 пункту з 41,1 пункту в жовтні, залишившись нижче оцінки, що означає активізацію у виробничому секторі, шостий місяць поспіль. Листопадове значення цього індикатора є найнижчим з 1998 року, аналітики прогнозували, що індекс складе 36,2 пункти.

Зважаючи на те, що економіка єврозони вступила в період рецесії вперше за 15 років, Європейський центральний банк (ЄЦБ), можливо, буде змушений збільшити темпи скорочення базової процентної ставки. Згідно з прогнозом експертів, у четвер банк, швидше за все, зменшить ставку відразу на 0,75 процентного пункту з поточного рівня 3,25% річних.

"Для ЄЦБ є переконливі доводи, щоб понизити ставку відразу на 1 процентний пункт вперше за всю історію", - відзначає економіст HIS Global Insight у Лондоні Говард Арчер.

Виробнича активність у США - мінімальна за 26 років

Індекс виробничої активності США (ISM Manufacturing) у листопаді впав до 36,2 пункти - мінімального рівня з 1982 року - у порівнянні з 38,9 пункту місяцем раніше.

Фінансова криза переросла в глобальний економічний спад, що спричиняє скорочення попиту на продукцію американських компаній як усередині країни, так і за рубежем, що змушує виробників скорочувати обсяги випуску. На думку експертів, рецесія в США буде дуже глибокою, і, щоб перебороти її, регулювальні органи будуть змушені знижувати ставки й вживати заходів для стимулювання економіки.

"Виробничий сектор знаходиться в стані різкого спаду, і прогноз для нього залишається похмурим, - говорить економіст Moody's Economy.com Райан Світ. - Різке падіння ділової активності в цій сфері підвищує необхідність термінового вживання фінансових заходів для стимулювання зростання".

Кредитна криза, що загострилася у вересні, стала причиною погіршення перспектив виробничої сфери, відзначають експерти. Американські компанії скорочують робочі місця, а також обсяги інвестицій на тлі падіння споживчого попиту в США в третьому кварталі цього року на 3,7% - максимальну за 28 років величину.

"Темпи скорочення активності в сфері промвиробництва просто жахливі, - відзначає Кевін Гейнор з Royal Bank of Scotland Group Plc у Лондоні. - Якщо ми думали, що минулий квартал був поганим для нашої економіки, то цей буде ще гірше".

Росія і Китай

Ослаблення економіки розвинених країн починає позначатися й на emerging markets. Ділова активність у Китаї в листопаді впала на рекордну величину. Китайський індекс менеджерів з постачання знизився минулого місяця до 38,8 пункту з 44,6 пункту в жовтні.

"Це ще один похмурий місяць для виробничої сфери Китаю, - вважає глава дослідницького підрозділу CLSA Asia-Pacific Markets у Гонконгу Ерік Фішвік. - Експортні замовлення продовжать знижуватися й далі, і ми очікуємо подальшого падіння обсягів виробництва і рівня наймання".

Курс юаню до долара впав у понеділок на 0,7%, що стало максимальним зниженням з 2005 року, - до 6,8848 за долар США. На думку економістів Citigroup, "необхідна додаткова термінова допомога" економіці країни, крім оголошеного минулого місяця плану зі стимулювання економіки обсягом $586 млрд, а також найзначнішого за 11 років скорочення процентної ставки.

Активність у промисловому секторі Росії в листопаді знизилася четвертий місяць поспіль, значення індексу менеджерів з постачання (ІМП), що розраховує банк "ВТБ Європа" на основі опитування експертів, впало до 39,8 пункту - найнижчого рівня за весь період досліджень з вересня 1997 року - у порівнянні з 46,4 пункти в жовтні. Попередній мінімум в 43,2 пункти був зареєстрований у вересні 1998 року.

"Дані ІМП указали на більш різке скорочення російського промислового сектора, ніж те, що спостерігалося під час фінансової кризи в 1998 році", - відзначається в повідомленні.

Значення індексу ІМП вище 50 пунктів свідчить про загальну активізацію діяльності в промисловості, нижче 50 пунктів - про спад ділової активності.

"Відчуття жаху і мороку тільки підсилилося" у листопаді, заявила економіст ING Group NV у Москві Тетяна Орлова. "Настрій не кращає", - відзначила вона.

Індекси ділової активності у виробничому секторі Польщі, Угорщини, Швеції і Чехії також показали значне зниження останнім часом, оскільки глобальна рецесія негативно позначається на основних експортних ринках цих країн. У ПАР падіння виробничої активності було максимальним за дев'ять років.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Інтерфакс-Україна", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua