НПФ дозволять порушувати


НПФ дозволять порушувати

Держфінпослуг планує полегшити долю недержавних пенсійних фондів шляхом фактичного введення лібералізації при розміщенні активів. Правда, вимоги до диверсифікованості не скасують, просто штрафувати за порушення диверсифікованості не будуть. Планується, що приписи щодо приведення у відповідність структури активів будуть передбачати річну відстрочку.

Протягом двох тижнів Держфінпослуг має намір провести кілька зустрічей із ДКЦПФР щодо вироблення спільної позиції регуляторів в умовах кризи на фондовому ринку, що торкнулася НПФ. "Ми довго обговорювали це питання з ринком, і поки немає єдиної думки, як реагувати на цю ситуацію. Ми сходимося на думці із ДКЦПФР у тому, що при застосуванні санкцій до компаній, які на сьогодні мають порушення диверсифікованості активів, необхідно встановлювати більш тривалий термін приведення у відповідність із законодавчими вимогами, ніж це практикується зараз", - розповів Андрій Бахмач, директор департаменту нагляду за НПФ Держфінпослуг.

Деякі учасники ринку наполягали на повному скасуванні вимог щодо диверсифікованості в умовах кризи. Подібні пропозиції були і в учасників страхового ринку. Мовляв, зараз всі інструменти є ризиковими, і потрібно дати ринку можливість самостійно регулювати структуру активів, адже компанії в першу чергу зацікавлені в одержанні вищої прибутковості та схоронності коштів.

Однак обидві комісії неодноразово заявляли, що не мають наміру скасовувати вимоги щодо диверсифікованості. "Якщо сьогодні зняти обмеження на ліміти диверсифікованості і не змушувати компанії, які порушили ліміти, привести структуру активів у відповідність, нам потім буде дуже складно повторно ввести ці вимоги. Адже ринок неохоче сприймає обмеження. З огляду на сьогоднішню ситуацію, складно прогнозувати, які інструменти більш безпечні і яка лібералізація дасть стимул для ринку", - розповів на умовах анонімності один із чиновників.

Тим самим регулятори опинилися у двоїстій ситуації. З одного боку, Держфінпослуг і ДКЦПФР зобов'язані контролювати стабільність роботи НПФ і схоронність грошей учасників. З іншого боку, зниження прибутковості через падіння вартості акцій у портфелях фондів може привести до зниження інтересу вкладників до цього фінансового інституту. А багато пенсійних фондів нарівні з компаніями зі страхування життя дуже розраховують, що частина грошей, які були вилучені вкладниками з банківської системи, буде розміщена в них. Для цього компаніям доводиться правдами і неправдами показувати свою стабільність і привабливість. І лібералізація в питанні розміщення активів дозволить багатьом з них перекласти гроші в більш надійні джерела.

Нагадаємо, що комісії домоглися від НБУ скасування для ІСІ і НПФ мораторію на дострокове розірвання депозитів, що істотно спростило можливості НПФ з інвестування. "Вимоги щодо диверсифікованості скасувати не можна, оскільки вони визначені законом. А домовленості регуляторів щодо продовження терміну диверсифікованості полегшать життя КУА, до яких застосовуються санкції у випадку порушення. Керуючі компанії, з одного боку, зацікавлені в тому, щоб забезпечити високу прибутковість НПФ, з іншого боку - зобов'язані піклуватися про виконання норм щодо диверсифікованості. Цей захід розв'яже руки КУА, і вони зможуть більш ефективно управляти активами фондів. Але я не думаю, що компанії будуть активно позбуватися від акцій, тому що на цих рівнях продавати їх безглуздо. Це дозволить КУА розміщувати нові надходження в інструменти з фіксованою прибутковістю (ОВДП, корпоративні облігації та банківські депозити)", - упевнений Юрій Бурков, адміністратор НПФ "Центр персоніфікованого обліку".

За словами Бахмача, у третьому кварталі дійсно спостерігалося зниження прибутковості НПФ при зростанні активів. Учасники ринку також заявляють, що багато підприємств в умовах кризи тимчасово припинили перераховувати кошти у корпоративні НПФ. Але при цьому слід зазначити, що зниження прибутковості може виявитися вищим, ніж заявляють компанії. Адже учасники ринку дотепер оцінюють більшість паперів за вартістю покупки і не перераховують реальну вартість паперів по поточних котируваннях. Після введення одиниці пенсійних вкладів (ОПВ) прибутковість багатьох фондів може виявитися істотно нижчою, що приведе до переходу вкладників у більш успішні фонди.

У той же час учасники ринку впевнені, що для порятунку ринку, що розвивається, НПФ необхідні більш радикальні заходи, у тому числі введення другого рівня пенсійної реформи, що всупереч очікуванням знову буде перенесений як мінімум на рік. "Лібералізація - це рятувальна подушка для ринку. Необхідно зробити і другий, більш важливий крок - ввести другий рівень реформи.

Чим швидше уряд і Верховна Рада приймуть це рішення, тим швидше Україна подолає кризу. Кошти, які будуть надходити в НПФ, будуть вкладатися в економіку, і це нарешті-то дозволить Україні сформувати внутрішнього інвестора, без якого всі надії на кредити на іноземних інвесторів не виправдаються", - розповідає Андрій Рибальченко, гендиректор КУА АПФ "Українські фонди".

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua