Повінь у західній Україні - регата для Тимошенко та Ющенка, цунамі для Януковича


Повінь у західній Україні - регата для Тимошенко та Ющенка, цунамі для Януковича

Віктор Ющенко

Повінь у Західній Україні не тільки стала масштабним екологічним нещастям, але й привнесла помітні зміни в політичне життя країни. Справа навіть не в проведенні позачергової сесії парламенту для перерозподілу фінансових коштів на користь потерпілих, а в появі нового майданчика для публічних дискусій президента та прем'єра.

У якнайшвидшому відновленні нормального життя в постраждалих областях у Ющенка та Тимошенко є "піковий інтерес": ця частина України забезпечила перемогу Віктора Андрійовича в 2004-му і дозволила Юлії Володимирівні почувати себе впевнено за підсумками двох останніх парламентських кампаній. Необхідність збереження контакту з електоратом - додаткова мотивація для обох політичних лідерів. Ющенко навіть був змушений покинути кримську резиденцію, будучи не в змозі спокійно спостерігати за баражуючою над затопленими районами Тимошенко. З боку здається, що глави держави та уряду ретельніше всього проробляють питання неперетинання власних графіків поїздок місцями, що пережили стихію, щоб не вступити ненароком у пряме протистояння.

При цьому Президентові вже вдалося обскакати прем'єра, адже саме його варіант бюджетних змін ліг в основу погодженого законопроекту, одностайно прийнятого законодавцями на позачерговій парламентській сесії. Не збирається Віктор Андрійович відмовчуватися й надалі - його рейтинг пасивності не припускає. Вектори президентської активності різноманітні: від особистої участі у відбудовних роботах до критики урядової пасивності в питанні прийняття антипаводкової програми. Ющенко не забув висловити похвалу рятувальникам, але не залишає відчуття, що тверді оцінки окремих прорахунків прем'єр-міністра припасені "на солодке".

Юлія Тимошенко

Не квапиться з остаточними висновками і Юлія Тимошенко. Глава уряду сьогодні більше стурбована швидкістю видачі компенсацій, збільшених у десять разів на надзвичайному засіданні уряду. Прем'єр навіть взяла на себе функції Господа Бога, завіривши жителів підтоплених регіонів, що повеней більше не буде. Необачно. Прокололася лідер БЮТ і з пропозицією скасувати через повінь проведення військового параду в столиці на честь Дня Незалежності. Вона недооцінила мілітаристські настрої, що давно прорізалися у Президента Ющенка, не виявила стратегічної гнучкості. У нинішній ситуації для Тимошенко куди переважніше було б забезпечити участь у параді бійців МНС, які відзначилися в ході рятувальних робіт, а не намагатися скасувати врочистий військовий марш.

Нескладно здогадатися, що Президент і прем'єр ще неодноразово зіткнуться в боротьбі з питань ліквідації наслідків повені. Якщо до останнього часу недосконалість політичної системи демонструвала робота парламенту або проблеми у відносинах між урядом і президентським секретаріатом, то тепер лакмусовим папірцем стане відновлення нормального життя постраждалих регіонів. Як показало позачергове парламентське засідання 31 липня, Кабінету Міністрів не вдається проштовхнути сумнівні бюджетні ініціативи під соусом боротьби зі стихією. Це ж можна сказати й про бюджетний процес із прицілом на 2009 рік. Відсутність надійної парламентської більшості змусить уряд бути обачніше, адже будь-який його прокол Банкова буде використовувати у своїх інтересах.

Масштаби підтоплення територій і дезорганізації життя громадян дозволяють припустити, що дострокових парламентських виборів цього року не буде. Проводити їх в умовах триваючих відбудовних робіт - м'яко кажучи, дивно. До того ж і БЮТ, і "Наша Україна" розраховують мобілізувати електорат у західних областях, що залишаються для них головним джерелом підтримки. Тому навіть формальний крах парламентської коаліції з відповідним рішенням Конституційного Суду приведе не до розпуску нинішнього скликання Верховної Ради, а до створення ситуативної парламентської більшості. Народним депутатам доведеться домовлятися й з тієї причини, що більшість виборців не зрозуміють виділення коштів на позачергові вибори у важкий для країни період. Основним політичним гравцям впору готуватися до президентських виборів.

Віктор Янукович

Повінь у Західній Україні може стати цунамі для рейтингу Віктора Януковича. Лідер найбільшої опозиційної сили власного відношення не виявив, особисто постраждалі регіони не відвідав, ніяк не висловився про те, що трапилося,. Остання новина на його персональному інформаційному сервері повідомляє про участь Віктора Федоровича в літургії в Києво-Печерській Лаврі. І тиша... Напевно, у більшості європейських держав подібна поведінка головного опозиціонера вже викликала б хвилю обурювання, але в нас вождь "регіоналів" продовжує почувати себе впевнено. Парадоксально, але факт.

Євгеній Магда

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "УНІАН", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Дивись також
Рейтинг популярності матеріалу «Повінь у західній Україні - регата для Тимошенко та Ющенка, цунамі для Януковича» на Finance.ua - 2.0
В Контексті Finance.ua