Феномен Чавеса: бак бензину у Венесуелі дешевший від пляшки мінеральної води


Феномен Чавеса: бак бензину у Венесуелі дешевший від пляшки мінеральної води

Світові інформаційні агентства ледве не щодня повідомляють про рекордні ціни на нафту, але для більшості жителів Венесуели, це як би новини з іншої планети. Що й не дивно - бак пального тут коштує дешевше, ніж пляшка мінеральної води.

“Ми звикли до того, що нам кладуть у рот уже пережовану їжу - дешеве паливо, - говорить столичний таксист Лехандро Ортега. - У нашій країні ціни ростуть на що завгодно - на молоко, борошно, овочі - але тільки не на бензин”. І простягає касирові на заправці 3 болівари за повний бензобак.

Смішна ціна за літр бензину 0,1 болівара робить бензин майже безкоштовним, а це перетворює жителів країни в запеклих автомобілістів. Сьогодні вони при найменшій спробі влади підвищити ціни на паливо готові загатити міські вулиці машинами на знак протесту.

З тих пір, як президентом країни став Уго Чавес, минуло вже більше 9 років. Але Чавес дотепер утримує колишні ціни на бензин. У Венесуелі вони нижчі, ніж у Саудівській Аравії, найбільшому виробнику сирої нафти.

“Ціна повинна піднятися хоча б наполовину. А то ми як би складаємо виторг у сумку з великою дірою. Гроші миттєво випаровуються” - ремствує Вільсон Брісеньйо, керуючий однієї зі столичних АЗС.

Для підтримки існуючого рівня цін на бензин (барель венесуельської нафти коштує близько $116), уряд виділив субсидію, що щорічно виплачує державна нафтогазова компанія PDVSA. Відповідно до підрахунків експертів, торік розмір субсидії наблизився до $19 млрд. - це відповідає приблизно 10% від ВВП країни.

Венесуельці впевнені: нафта належить усім. І тому просто неможливо змусити людей оплачувати витрати на її видобуток, пояснює економіст Хосе Гуера.

У Венесуелі ще жива пам'ять про “Caracazo” - масові протести проти подорожчання палива в лютому 1989 року, після того, як колишній президент Карлос Андреас Перес запропонував збільшити ціну на паливо на 50%. Тоді в результаті придушення народних хвилювань армією і національною гвардією загинули сотні людей.

“Нераціональне споживання бензину може привести до серйозних наслідків. Доходи PDVSA від продажу нафти на світовому ринку знизилися, і в цієї загальнонаціональної компанії вже утворилася діра в бюджеті", - попереджають експерти.

Украй низькі ціни на паливо приводять до виникнення нових проблем. Так, наприклад, у Каракасі, де населення не перевищує 4 млн. чоловік, число автомобілів уже наблизилося до 1,8 млн. Тому не дивно, що середня швидкість пересування по столичних дорогах становить 8 км/годину. Неефективність громадського транспорту тільки ускладнює ситуацію.

У Каракасі 80% доріг заповнені приватним транспортом, що перевозить 20% жителів, стверджує Леопольдо Лопес, мер одного зі столичних районів. Торік Лопес запропонував план обмеження руху автомобілів залежно від місця проживання водія та одержав підтримку дев'яти з десяти жителів. Нововведення не прижилося - через кілька місяців його скасували відповідно до рішення суду.

“Ми не залишимо спроб направити нафтове багатство на соціальний розвиток”, - заявив недавно Уго Чавес.

Чавес, якого деякі країни, у тому числі США, звинувачують у розбазарюванні нафтових доходів, продає сиру нафту на вигідних умовах союзним або дружньо налаштованим до Венесуели країнам відповідно до особливих договорів, таких як Petrocaribe. А в 2007 році він вирішив націоналізувати дослідження і розробку найбагатшого пояса ріки Оріноко.

"Якщо нафта не закінчиться в найближчі 100 років - це будуть 100 років щастя. Ми просто не побачимо кінця цієї манни небесної", - з блиском в очах викрикує Карлос Росас, молодий мотоцикліст.

Венесуела, шоста за розміром країна Південної Америки, займає на континенті перше місце з видобутку та експорту нафти.

У цей час розвідані запаси нафти у Венесуелі становлять 130 млрд. барелів, при цьому, уряд прогнозує їх збільшення до 235 млрд. в 2009 році.

Для того щоб зробити барель сирої нафти PDVSA витрачає $9, а продає його на світовому ринку по $116. За офіційними даними, країна експортує 2,8 млн. барелів на день.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua