ДКЦПФР отримає можливість скасовувати емісії на будь-якому етапі


ДКЦПФР отримає можливість скасовувати емісії на будь-якому етапі

Держкомісія цінних паперів і фондового ринку (ДКЦПФР) розробила документ, за допомогою якого має намір реалізувати своє право визнавати емісію цінних паперів недійсною повною мірою, тобто призупиняти і оголошувати її недійсною не тільки на останньому етапі підписки, але й протягом усього процесу емісії. Учасники ринку констатують, що цей документ може запобігти появі на ринку сміттєвих цінних паперів, а також вплинути на взаємини компаній та інвесторів.

Директор департаменту корпоративних відносин ДКЦПФР Олексій Петрашко повідомив, що комісія розробила проект рішення "Порядок визнання емісії цінних паперів несумлінною і недійсною". У ньому передбачено, у яких випадках ДКЦПФР зможе визнавати емісію цінних паперів несумлінною і недійсною. Планується також розробити додаткові документи, які деталізують цей процес стосовно кожного з видів цінних паперів.

За словами Петрашка, зараз емісія може бути визнана лише на підставі реєстраційних матеріалів, тобто на останньому етапі. "Тепер комісія зможе скасовувати емісію на будь-якому етапі цього процесу, що триває від двох до шести місяців, що, відповідно, убезпечить інвесторів", - говорить чиновник.

Нові норми поширюються на емісію акцій, всіх видів облігацій, іпотечних та інвестиційних сертифікатів, сертифікатів фондів по операціях з нерухомістю. Визнати емісію несумлінною можна буде при порушенні емітентом закону "Про цінні папери і фондовий ринок", порядку ухвалення рішення про відкрите розміщення цінних паперів, а також систематичному і грубому порушенні прав інвесторів, наданні незаконних документів, внесенні недостовірних відомостей у проспект емісії. Зокрема, компанії не зможуть довипустити акції за наявності подвійного реєстру.

Визнавши емісію несумлінною, ДКЦПФР протягом трьох днів сповістить про це учасників ринку, тобто емітента, акціонерів та інвесторів. Далі емітент за 15 днів повинен буде усунути порушення, щоб продовжити розміщення. Якщо процес емісії буде відновлений, про це протягом трьох днів варто повідомити інвесторам. У протилежному випадку комісія визнає її недійсною і проінформує про це учасників ринку.

Якщо емісія буде визнана недійсною, емітент буде зобов'язаний сповістити про це акціонерам та інвесторам і повернути їхні гроші не пізніше ніж через 30 днів з моменту визнання. Реєстрація наступного випуску емітентом, чия емісія визнана недійсною, буде можлива тільки після усунення порушень попередньої. Крім того, за словами чиновника, емітент буде зобов'язаний у проспекті прописати виконання своїх зобов'язань перед інвесторами щодо повернення коштів, у випадку якщо емісію визнали недійсною. "Це дасть можливість повернути кошти через суд", - говорить Петрашко.

Учасники ринку констатують, що прийняття нового документа необхідно, тому що зараз ДКЦПФР практично нездатна впливати на процеси емісії. Голова біржової ради фондової біржі "Перспектива" Сергій Антонов говорить, що якщо комісія буде зловживати новим правом, то для цього є процедура опротестування рішення через суд. За його словами, прийняття документа допоможе запобігти появі на українському фондовому ринку сміттєвих цінних паперів.

Президент інвестфонду "Амадеус-Індекс ПФТС" Михайло Ройко стверджує, що прийняття цього документа могло б змінити відносини між акціонерами і компаніями. "Наприклад, акції Нижньодніпровського трубопрокатного заводу є у всіх торговців і ще шести тисяч фізичних осіб. Зараз проводиться підписка на ці папери, за день приймають по сорок людей. А строк підписки - усього два тижні. Будь у ДКЦПФР такий документ, що вони розробили зараз, вони змогли б змусити компанію по-іншому ставитися до інвесторів", - вважає Ройко.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Фондовий ринок
Все, що ми знаємо про:НКЦПФР
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua