Легкодоступна нафта закінчується


Легкодоступна нафта закінчується

За даними Citigroup, у різних регіонах світу зараз відбувається перегляд строків введення в експлуатацію нових родовищ нафти. Це викликано більш складною технічною доступністю багатьох нових родовищ. Уповільнення темпів введення, на думку аналітиків банку, стає додатковою причиною зростання цін на нафту в найближчі роки. Тим часом в останні дні вартість нафти на міжнародних біржах кілька разів переходила чергову психологічну позначку $120 за барель.

Уже переглянуті дати початку видобутку на таких найбільших родовищах, як "Кашаган" у Казахстані (з 2005 р. на 2011 р.) і австралійське Gorgon (з 2007 р. на 2011 р.). У Росії в перелік відстаючих проектів, швидше за все, потрапить і "Сахалін-2". Також відстрочка може бути оголошена по таких проектах, як Snohvit норвезької компанії StatoilHydro, Thunder Horse у Мексиканській затоці і Tangguh в Індонезії в компанії BP, а також нігерійське Bonga британсько-голландської Shell.

Від уведення цих об'єктів у промислову експлуатацію залежить динаміка цін уже сьогодні. У цей час серед освоюваних родовищ залишається усе більше складних і таких, що потребують спочатку непередбачуваних витрат. Приватні компанії, у свою чергу, повільно просуваються в вирішенні цих проблем і все частіше повідомляють відстрочку введення родовищ.

Додатковими факторами стають угоди про розподіл продукції, що затягують строки реалізації проектів, а також прагнення національної влади передати усе більше активів місцевим компаніям, які найчастіше не мають необхідних грошей і досвіду для видобутку нафти та газу в складних умовах. Нарешті, відстрочка введення нових родовищ не є критичною для нафтовидобувних країн, яким вигідне світове зростання цін.

Часті відстрочки можуть привести до перевищення звичайного режиму здачі нових родовищ, коли близько 70% об'єктів здається в запланований термін і лише 25% - із затримкою на рік, а 5% - на більш довгий період. Усього в різних регіонах світу зараз нараховується близько 350 експлуатованих і розвіданих нафтових басейнів, включаючи поки що технічно недоступні. Промислова нафтогазоносність установлена в 140 з них.

З 2004 р. загальносвітове споживання нафти у світі перевищило 30 млрд. барелів на рік, при цьому за останні роки відкрито всього 8 млрд. барелів нових запасів. Із цього моменту в окремі періоди відзначається регулярне перевищення споживання над поточним видобутком до 2 млн. барелів на день. З 2005 р., коли вартість нафти досягала позначки $60 за барель, і до сьогоднішнього дня ціна виросла практично вдвічі. Асоціація з дослідження нафти та газу (ASPO) пророкує, що світовий видобуток нафти досягне піка приблизно в 2010 р., після чого поступово почне скорочуватися у зв'язку з вичерпанням старих родовищ і зменшенням перспективних легкодоступних родовищ.

Інвестбанк Goldman Sach прогнозує, що у зв'язку із цими факторами ціна нафти може досягти $150-200 за барель протягом двох років.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua