Нацбанк вперше опублікував списки справжніх власників 174 банків


Нацбанк вперше опублікував списки справжніх власників 174 банків

Для підвищення прозорості банківської системи Нацбанк уперше опублікував списки власників 174 банків, пообіцявши зробити такі звіти регулярними.

Втім, 14 банків так і не розкрили інформацію про акціонерів, а багато банків серед власників указали офшорні компанії.

Експерти пояснюють це тим, що повне розкриття реальних власників банків може зашкодити їхньому бізнесу і викликати відтік депозитів.

У п'ятницю Національний банк оприлюднив звіт "Інформація про власників істотної частки в банках України на 1 жовтня 2007 року". Як повідомили газеті "Комерсант-Україна" у НБУ, розкриття даних зробили в рамках виконання задекларованої стратегії підвищення прозорості банківської системи.

"Це робиться в першу чергу для того, щоб люди знали, кому довіряти свої гроші", - заявив перший заступник голови Нацбанку Анатолій Шаповалов. Нагадаємо, після того, як Олександр Киреєв очолив дирекцію з банківського нагляду НБУ, він пообіцяв надавати вкладникам дані про кінцевих власників банків аж до четвертого коліна.

Але, як випливає з оприлюдненої інформації, акціонерами більшості з 174 кредитних установ так і залишилися юридичні особи, частина яких зареєстрована в офшорах. При цьому банки "БІГ Енергія", "Велес", "Преміум", Легбанк, "Національний стандарт", Прайм-банк, Промінвестбанк, ХФБ Банк (об'єднався з Унікредит Банком), "Причорномор'я", Сигмабанк, Укрбізнес Банк, "Владимирський", "Столичний" і Полікомбанк взагалі не надали інформацію про власників. "Олександр Киреєв буде вживати заходів, щоб ці банки подали таку інформацію", - запевнив Анатолій Шаповалов.

З даних НБУ, зокрема, стало офіційно відомо, що мер Києва Леонід Черновецький все-таки прямо володіє 29,07% акцій Правекс-банку (опосередковано - 46,08%), а народний депутат Леонід Клімов (Партія регіонів) прямо контролює 4,58% Імексбанку (опосередковано - 25,84%).

Найцікавіші подробиці стосуються власників невеликих банків. Співвласником банку "Золоті ворота" (10,98% акцій) є брат мера Харкова Дмитро Добкін. Банк "Фамільний" належить трьом фізичним особам - громадянинові України Борису Коміссаруку (прямо - 37,52%, опосередковано - 37,49%), громадянці Ізраїлю Басі Коміссарук (37,49% і 37,52%) і громадянці Кіпру Ользі Грач (24,99%). З'ясувалося, що Фортуна-банк належить на 99,5% громадянинові Росії Миколі Нікітенку. Ікар-банком володіє сім'я Бевзенків, Фінростбанком - сім'я Жовтіс, Промекономбанком - сім'я Ліхтерових, Західінкомбанком - сім'я Гаврилишиних, а "Фінансовим Союз Банком" - сім'ї Сусідка і Фоменка.

Банкіри позитивно оцінюють нововведення регулятора. "Серед людей, що вкладають у банк значні суми, більшість намагається з'ясувати, хто стоїть за цією установою, тому доступність такої інформації веде до підвищення довіри населення до всієї банківської системи, - упевнений голова наглядової ради банку НРБ В'ячеслав Юткін. - Якщо акціонери банку - офшори, то кожний клієнт, оцінюючи їхні ризики, приймає рішення, чи мати справу з таким банком".

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "УНІАН", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Дивись також
Все, що ми знаємо про:НБУ
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua