2007-2008: Підсумки підбиває свиня, а пацюк прогнозує прогнози


2007-2008: Підсумки підбиває свиня, а пацюк прогнозує прогнози

Для фінансових ринків в цілому і для валютного ринку зокрема 2007 рік став нагадуванням про те, що всім нам необхідно повернутися з рожевого світу до суворої дійсності.

Протягом останніх шести років фінансові ринки прийшли до стану, який сучасні аналітики характеризують як ірраціональну надмірність. Рекордно низька волатильність на валютному ринку породила невтомну спрагу до ризику, яка штовхнула державні фонди та грошові ринки із традиційної репутацій закостенілих консерваторів до покупки цінних паперів, замішаних на субстандартній іпотеці.

Погоня за високою прибутковістю і святою вірою в те, що гарні часи не пройдуть ніколи, змусила багатьох керуючих шукати способи збільшити свої прибутки шляхом інвестицій у цінні папери, забезпечені іпотекою.

Доступність дешевих грошей провокувала на використання фінансового важеля при здійсненні угод, що тільки підсилювало ризик. На жаль, в 2007 році в секторі субстандартного кредитування почалися серйозні проблеми. От тоді всі й почали усвідомлювати гірку правду, що полягала в тому, що безкоштовний сир буває тільки в мишоловці. Інвесторам і керуючим фондами дали хороший урок щодо того, чи потрібно більш ретельно підходити до вибору інвестицій, менше довіряти ризикованим активам і використовувати фінансовий важіль більш консервативно. Вертаючись до валютного ринку, можна відзначити, що це безпосередньо вплине на спекуляції carry.

Однієї з головних причин, з яких ці угоди процвітали протягом декількох років, була низька волатильність. Однак тепер вона збільшилася майже у двічі в порівнянні з рівнями, зафіксованими в червні 2007 року. Це означає, що carry більше не будуть легким і безпечним способом заробляння грошей. Тепер буде не так просто досягти багаторічних максимумів, оскільки люди стають обережніше і не хочуть наступати на ті самі вила двічі. А тепер, коли долар упав до нових нечуваних мінімумів проти євро, курси валют стали найпопулярнішою темою розмов у курилках.

Громадськість тепер набагато краще інформована про стан валютних ринків і про те, як вони можуть вплинути на їх побут і спосіб життя. Це урок, що нескоро забудеться. Підсилилася взаємозалежність країн і фінансових ринків, іншими словами, за минулий рік процес глобалізації перейшов на новий щабель розвитку. Державні стабілізаційні фонди знайшли силу, з якою вже не можна не рахуватися.

ОАЕ, Сінгапур, Норвегія, Саудівська Аравія, Кувейт і Китай разом витратили близько 2 трлн. доларів. Їх веселий шоппінг вилився у низку найбільших угод цього року, останньою з яких стала покупка сінгапурським фондом частки в Merrill Lynch за 4,4 млрд. доларів. Саудівська Аравія також оголосила про створення подібних фондів, вважається, що ця тенденція збережеться і у новому році. Зважаючи на те, що багато хто з них інвестують у фінансові компанії США, можна припустити, що це надасть підтримку долару і зблизить найрізноманішніші країни в усьому світі.

Жан-Клод Тріше став Людиною Року

Видання Financial Times назвало Голову Європейського центрального банку Людиною Року, і, треба сказати, що він багатьом симпатичний за його щирі і серйозні коментарі монетарної політики. Він жодного разу не піддався політичному тиску і завжди починав готувати ринки до потенційної зміни процентної ставки за кілька місяців. Хвильовий ефект кризи субстандартного кредитування в США обумовив виникнення серйозних проблем з ліквідністю, і ЄЦБ першим відреагував на них активним вливанням ліквідності. На думку FT, Центробанк, якому лише десять років від народження, може пишатися тим, що його прикладу пішли такі "побілені сивинами метри", як ФРС і Банк Англії. Тріше був єдиним банкіром, чия репутація лише покращилася в ці кризові часи. Всі уважно прислухаються до того, що говорить Тріше - а це багато важить, особливо для Центробанку, чия надійність не одноразово піддавалася сумніву.

Хто на світі всіх миліше…буде в 2008

Прийдешній рік стане роком особливої важливості для Китаю. Виповнюється рівно 30 років з моменту запуску економічних реформ, родоначальником яких став Ден Сяопін. Відтоді Китай пройшов чимало випробувань не тільки економічного, але й політичного, а також соціального значення. І, якщо врахувати розмір цієї країни, а також ступінь її інтеграції у світову економіку, то стає очевидним, що результати цих випробувань здатні вплинути на хід світових подій 2008 року. Майбутні Олімпійські ігри в Пекіні, безумовно, є предметом особливої гордості керівництва країни, але також це привід для проведення акцій, здатних привернути увагу світової преси до наболілих питань (наприклад, до проблем Тібету або Фалуньгун, або до питань підтримки, яку Пекін робить режиму в Судані).

На міжнародному рівні відносини Китаю з Америкою і Європейським Союзом можуть трохи пошкодитися через тиск із боку Заходу в питаннях вільної торгівлі, а також через зростаюче бажання Пекіна грати більш значиму роль на світовій арені. Китай не збирається припиняти посилення своїх збройних сил, будівництво флоту та розробку високотехнологічної зброї, а це, у свою чергу, не може не викликати стурбованість Пентагона. Китай не йде на поступки Америці і не має наміру міняти напрямок своєї економічної та валютної стратегії.

Якби Китай міг контролювати обсяг грошової маси, то прогноз на 2008 рік не був би таким невпевненим. Зменшити обсяг ліквідності і знизити тиск центрального банку на покупку доларів могло б допомогти більш активне інвестування китайських компаній і державного фонду добробуту в закордонні країни. І, швидше за все, так і відбудеться. Китай перестане робити основну ставку на закупівлю сировини, а зверне свою увагу на придбання західних компаній, що володіють потрібними йому знаннями в галузі технологій, управління та маркетингу. В цілому, в особі Китаю і його одягнених у темні костюми лідерів, які зважують кожне слово, світ може одержати дуже нестабільний фактор на 2008 рік.

Коли історики в галузі економіки визначать переможців і програли у війні 2007 року за назвою "криза субстандартного кредитування", долар вочевидь опиниться в колонці - програли. Однак, цілком імовірно, що він не затримається там надовго.

"Долар, як перша жертва катастрофи, може й оправитися від її раніше за інших", - вважає Ендрю Уілкінсон, аналітик з Interactive Brokers. В міру того, як на економічній сцені США розігрувалася драма кредитної кризи, а ФРС вживала титанічних зусиль, щоб стабілізувати ситуацію за допомогою зниження ставки, долар прискорив своє падіння в рамках спадного тренда, що почався вже давно. Незважаючи на те, що під кінець року йому вдалося відійти від мінімумів 2007 року, швидше за все, він зафіксує річне зниження на 3% проти фунта, на 5% проти ієни, на 9% проти євро в на 14% проти канадського долара. "Немає ніяких сумнівів у тому, що для долара видався непростий рік. Таке враження, що наприкінці, року, що минає, він просто бореться за свою репутацію", - відзначив Адам Хьюсон, президент компанії INO.com. Більшість аналітиків прогнозують вповільнення темпів економічного росту в США, при цьому деякі навіть вважають, що Америку чекає повномасштабна рецесія. Минулого тижня Morgan Stanley, перша з найбільших фінансових компаній Америки оголосила про те, що в 2008 році США можуть пережити рецесію середнього ступеня важкості.

Однак деякі як і раніше бачать світло наприкінці тунелю для долара. Навіть з урахуванням песимістичних прогнозів, Morgan Stanley прогнозує зниження євро до рівня $1.32 до кінця 2008 року, що значно нижче історичних максимумів, установлених 23 листопада на познаці $1.4967.

Більш того, у міру поширення економічного ослаблення, яке почалося в США, в усьому світі, почне рости відносна привабливість долара, оскільки американські інвестори почнуть віддавати перевагу внутрішнім інвестиціям. Очікується, що в 2008 році долар досягне рівня $1.30 проти євро, при цьому фунт цілком може опуститися до позначки $1.90. Що стосується японської валюти, долар може зрости до 120 ієн. На думку аналітиків, важливо пам'ятати, що навіть ослаблена економіка США коштує більше, ніж багато інших економік великих регіонів.

Фундаментальні економічні дані з США варто розуміти не тільки в термінах того що сталося на внутрішньому ринку, але також і в порівнянні з тим, що мають інші країни. Ослаблення в США - це однаково зростання, у середньому на дві чверті відсотка вище, того, про що Європа і Японія можуть тільки мріяти, написав Марко Чандлер з Brown Brothers Harriman у своїх коментарях. У найближчий час Америка пожинає плоди своєї політики росту, якої дотримувалася ФРС, здатна швидко реагувати на будь-які зміни. Але в довготермінові перспективі Штати будуть віддячені за свої старання і повернуться на шлях росту раніше, ніж багато хто вважає, при цьому ослаблення буде незначним і неглибоким.

Ще одним ключем до проблеми відновлення доларів є іноземні припливи капіталу - ще один наслідок ослаблення валюти. Слабкий долар може допомогти в справі скорочення дефіциту торговельного балансу в США, але при цьому затруднити фінансування дефіциту поточного рахунку, оскільки доларові активи швидко втрачають привабливість.

Що чекає світову економіку в 2008 році: прогноз МВФ

В 2008 році прогнозується подальше уповільнення темпів розвитку економік всіх країн - "до рівня, що однаково залишається високим". Про це заявив старший економічний радник Міжнародного валютного фонду (МВФ) Неввен Матес. За прогнозом, який він озвучив, ВВП у Європі до кінця 2007 р. складе 3,7%, а в 2008 р. - 3,2%.

При цьому, на думку експерта, збільшиться ступінь ризиків щодо нестабільності на фінансовому ринку, і якщо ця нестабільність затягнеться, то економічні результати можуть погіршитися. "Фінансова нестабільність, що відбувається зараз, освітила потреби в проведенні реформи фінансового сектора", - сказав Матес.

Він також підкреслив, що консолідація державних фінансів у країнах Європи в 2007-2008 р. сповільниться. За його словами, прогнозується, що податково-бюджетна політика в половині європейських країн в 2008 р. ослабне, а в більшості інших країн темпи консолідації державних фінансів сповільняться. Експерт підкреслив, що в зоні євро консолідація державних фінансів в 2007 р. продовжиться, а в 2008 р. у більшості країн припиниться.

Так, наприклад, в Італії та Франції спостерігається тенденція до скорочення податків і продовженню термінів подальшої консолідації. Норвегія та Росія врегулюють великі, пов'язані з цінами на нафту, профіцити, частково "обертаючи назад попередню консолідацію". Угорщина ж, щка має найбільший дефіцит у Європі, в 2008 р. може провести значне бюджетне коректування.

Експерт відзначив, що поряд з подоланням фінансової нестабільності в 2008 р. першочергову увагу необхідно приділяти консолідації бюджету та проведенню структурних реформ. Багатьом країнам з розвитий економікою експерт порадив створити додаткові фіскальні резерви для протидії подібним явищу.

У той же час, для європейських країн з ринком, що розвивається, у майбутньому буде ефективним керування процесом швидкого розвитку фінансових ринків. За прогнозом, озвученим експертом, темпи росту економік для таких країн в 2008 р. складуть 5,7%.

Матес порадив таким країнам поряд із впровадженням загальної бюджетної дисципліни, усунути податково-бюджетні викривлення, які були одним з факторів стрімкого зростання кредитів. Крім того, експерт наголосив на необхідності вжити заходів, які будуть сприяти кращому розумінню ризиків і розкриттю інформації про них. Він відзначив, що директивним органам необхідно зробити ринки праці т капіталу більш гнучкими і зміцнити фінансові системи.

Світова економіка похитнулася внаслідок кредитної кризи рівня subprime, що привів до банкрутства деяких великих іпотечних компаній США. Раніше у МВФ звертали увагу, що його наслідки виявляться в 2008 р. Вони і так відчуваються дотепер, а глобальні збитки вже перевищили найпесимістичні з первісних прогнозів.

Економіка України, підсумки та перспективи

За повідомленням Держкомстату приріст реального ВВП у вересні склав 6,2%. У січні-вересні цей показник знизився до 7,3%, у порівнянні з 7,5% у січні-серпні. Таким чином, збереглася тенденція скорочення, що спостерігається з початку нинішнього року, темпів економічного росту (у січні приріст ВВП був 9,3%).

Плановий показник приросту ВВП у нинішньому році, передбачений у законі про держбюджет-2007, дорівнює 6,5%. Однак уряд до останнього моменту (до виборів) пророкував більш високі економічні показники. Так, ще у вересні міністр економіки Анатолій Кінах запевняв, що реальний ВВП в 2007 році на 7-7,2% перевищить торішнє значення. Тепер же він заявив, що анонсоване раніше поліпшення економічного прогнозу не відбудеться. Зростання ВВП цього року не перевищить закладені урядом 6,5%.

За даними вітчизняної статистики незначне прискорення у вересні продемонстрували будівництво, оптова та роздрібна торгівля, транспорт і зв'язок. А уповільнення спостерігалося в сільському господарстві і в обробній промисловості.

Показники економічної ситуації в сільському господарстві виявилися у вересні вкрай негативними, що, втім, і очікувалося. Падіння сільськогосподарського виробництва в січні-вересні склало 4,7%, а за вісім місяців воно дорівнбвало 2,9%. У той час як за січень-липень у сільському господарстві фіксувалося зростання - 5,2%.

Така разюча зміна в показниках обумовлена неврожаєм у нинішньому році. У Держкомстаті повідомили про падіння валового збору всіх аграрних культур на 8,9%. Зокрема, цукрового буряка на 45,7%, проса на 36,5%, гречки на 21,7%, соняшника на 18,6%.

Але якщо сільське господарство почало псувати економічні показники, починаючи із серпня, то промисловість, зокрема - обробна, спричинялася зниження темпів росту ВВП протягом усього року. Обсяги ж продукції промислової продукції приблизно у 5 разів перевищують обсяги продукції сільського господарства. Плавне зменшення в обробній промисловості відбувалося і у вересні: на 0,2% - до 12,7%.

Зниження показників приросту промислового виробництва і, відповідно, усього ВВП викликано в 2007 році головним чином відповідною динамікою в металургії. Оскільки недорогоцінні метали і вироби з них становлять понад 40% усього товарного експорту України, а металургійна галузь формує порядку 20% ВВП.

Левову частину у всій українській металургії займає виробництво чорних металів. На сьогодні діє два негативних фактори для вітчизняних металургів. По-перше, починаючи із червня 2007 року, спостерігається погіршення кон'юнктури на світових ринках чорних металів. Істотно зменшився попит на цю продукцію за кородоном, і відбувається, нехай - і незначне, але зменшення світових цін на сталь. У той час як із січня по травень середня світова цена зросла с $550 за тонну до $640, или на 16%.

Деякі експерти висловлювали припущення, що стагнація на ринку чорних металів припиниться після закінчення сезону відпусток, і світові ціни (і попит) почнуть підвищуватися вже з вересня. Сподівалися на такий сценарій і українських металургів. Однак надворі вже друга кінець року, а поліпшення світової кон'юнктури поки не видно. У зв'язку із чим доводиться згадувати прогнози інших закордонних експертів, що пророкують протягом найближчих двох-трьох років щорічне зниження світових цін на сталь на 5-10% щорічно.

По-друге, останнім часом почав спостерігатися дефіцит коксу, що, зокрема, у вересні змусив підприємства в середньому знизити щодобове виробництво на 500 тонн чавуну в порівнянні із серпнем.

На нараді балансової комісії гірничо-металургійного комплексу України, гендиректор об'єднання "Металлургпром" Василь Харахулах заявив, що причиною коксового дефіциту стала зросла потреба в коксівному вугіллі російських металургів. Які тепер не дають своїм українським колегам закуповувати його в РФ стільки, скільки їм хотілося б. Крім того, кокс дорожчає і очікується, що до нового року тонна буде коштувати дорожче 300 доларів, а в 2008 році ціна на кокс підвищиться ще на 20%.

У зв'язку із зазначеною проблемою українські металургійні підприємства зараз скорочують обсяги виплавки металу. А це стало дуже неприємною новиною для вітчизняних виробників залізорудної сировини, які з початку року нарощували випуск своєї продукції і тепер не знають, що робити.

Ще одним фактором, "який підкошує" показники росту української економіки, стало різке зростання цін. Індекс споживчих цін за 9 місяців досяг 108,6%, до кінця року він, як очікується, підвищиться до 112-115%. А індекс цін виробника вже за січень-вересень склав 115,8%. Реальний же валовий внутрішній продукт визначається при корекції номінального ВВП на зростання цін за допомогою індекса-дефлятора, що збільшився з 117,9% до 120,8%.

З урахування всіх цих реалій міністр економіки і перестав наполягати на перевищенні планового показника приросту ВВП в 2007 році. Однак цілком може статися, що ця величина виявиться навіть менше, ніж планові 6,5%.

Прогнози економічного росту на 2008 рік, принаймні - на його першу половину, що випливають із відповідної динаміки кінця нинішнього року, також досить невтішні. Темпи приросту ВВП на початку року будуть напевно дуже низькими, як це було наприкінці 2005 - початку 2006 років. Не виключено, що в окремі місяці економіка піде навіть "мінус".

Дуже багато буде залежати від динаміки світових цін на нафту. В останні дні ціни "чорного золота" б'ють всі нові рекорди і перевищили вже $86 за барель. Якщо виправдаються найгірші сценарії, і нафта подорожчає до $100 і більше, то українській економіці буде не солодко.

Безумовно, велике значення для економіки України буде мати і ціна на імпортний газ. Цінами на газ і нафту будуть у значній мірі визначатися як конкурентоспроможність багатьох галузей вітчизняної економіки, так і інфляція.

У другому півріччі 2008 року, імовірно, відбудеться деяке поліпшення показника росту ВВП за рахунок сільського господарства (якщо рік видасться врожайним). Ну і значний вплив на економіку України зробить, природно, світова кон'юнктура з чорнії металургії - а тут можливі різні варіанти.

***

Ох вже ці аналітики... Кожний боїться помилитися і впасти в багнюку облиичям, тому всі дають практично ідентичний прогноз із різницею лише в цифрах. Як би не склалася подальша ситуація в США і Європі, всі очікують лише зростання економіки до кінця 2008 року, а там поживемо-побачимо, у середині року можна буде спрогнозувати інші варіанти, знайшовши причину не справдженого прогнозу, адже вже ніхто особливо не буде згадувати, що було в минулому. На те вони і аналітики, щоб "направляти" економіку в тому напрямку, куди, як вони вважають, вона попливе. А буде так чи інакше - це справа часу.

Притча: Мудра Свиня про мудрість

Коли Мудру Свиню запитали, що вона думає про мудрість, та, не замислюючись, відповіла:

- Щира мудрість припускає не наявність знань, а правильність дій; не здійснення великих справ великого розуму, але уміння уникати дурості; не вивчення обставин власними зусиллями, а пам'ять про чужі невдачі. Щира мудрість не терпить надмірностей і хвастощів, що завжди в людей у пошані, тому й мало мудрих: праця велика, а слави мало.

- Відповідай-но, Свиня, - запитали неї, - в чому полягає уміння уникати помилок?

- У боротьбі з бажанням зробити дурість, а у випадку удачі - у протиборстві із власною гординею, що веде до лих і ганьби, - відповіла Мудра Свиня.

- А чому гординя веде до лиха, - запитали Свиню, але та перервала бесіду, тому що наступив Час Їжі, адже не може бути нічого дурнішого, ніж втратити їжу, яка дістається даром.

Що ж у наступному році нам скаже Пацюк?

Використаний матеріал:

Использован материал:

ukrbiznes.com

glavred.info

forexpf.ru

pritchi.ru
  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

В Контексті Finance.ua
Опитування