Массандрівські вина стали доступною розкішшю


Массандрівські вина стали доступною розкішшю

У середу в Лондоні на торгах аукціонного будинку Bonhams була продана перша частина колекції вин з імператорських підвалів кримського господарства "Массандра".

Пляшка портвейну 1891 року з особистою печаткою імператора Миколи II пішла за $9,6 тис. Незважаючи на те що массандрівський лот виявився найдорожчим на торгах, у цілому аукціон можна вважати невдалим для кримського виробника: із приблизно 300 пляшок було продано всього 88 загальною вартістю близько $37,7 тис.

Вина з массандрівської імператорської колекції продавалися чотири рази і винятково на торгах найбільшого аукціонного дому Sotheby's. Цікаво, що вина продаються від імені держави Україна, тому що "Массандра" є державним підприємством. Це чи не єдиний подібний випадок у практиці світових винних аукціонів: зазвичай багаті винні збори перебувають у приватних руках.

Винний завод "Массандра" був побудований в 1894-1897 роках за наказом імператора Миколи II для постачання вином його літньої резиденції в Лівадії. Підвали Массандри, прокладені професійними шахтарями на глибині близько 60 м на трьох рівнях, складаються з 21 тунелю загальною довжиною близько 4 км.

Керівництво підприємством було довірено князеві Льву Голіцину, що і заснував імператорську колекцію вин, де дотепер зберігаються напої, датовані XIX і навіть XVIII століттям. В 1922 році в колекцію були включені всі вина із всіх імператорських резиденцій. Під час другої світової війни, коли Криму загрожувало вторгнення фашистських військ, колекція переїжджала в Ялту, а молоде вино врожаю 1941 року, що не встигли сховати, було вилито в море на зло ворогові. На сьогоднішній день енотека "Массандри" нараховує близько мільйона пляшок і вважається найбільшою винною колекцією у світі (рекорд зафіксований у Книзі рекордів Гіннеса).

Найуспішнішими для массандрівських вин були торги 2001 року, коли колекційний херес урожаю 1775 року, вивезений за межі України за спецдозволом президента Леоніда Кучми, був проданий анонімному покупцеві телефоном за $64 тис. Цей херес став найдорожчою пляшкою вина, коли-небудь, проданою на торгах дому в Лондоні.

Однак широко розрекламовані торги 2004 року зненацька провалилися: практично всі массандрівські вина пішли за ціною нижчою від стартової, а найдорожчим лотом став іспанський портвейн 1913 року, що пішов з мізерно малим перевищенням естімейта. Фахівці Sotheby's так і не знайшли розумного пояснення провалу торгів, і на цій смутній ноті дружба "Массандри" з аукціонним домом закінчилася.

У цьому сезоні вина із кримської колекції дебютували на торгах більш дрібного, хоча і найстаршого у світі, аукціонного дому Bonhams. У підсумку кримські вина стали топ-лотами торгів, які, втім, рекордними ніяк не назвеш. Вин із царської колекції було запропоновано достатньо, але продалося в підсумку тільки 88 пляшок на загальну суму близько $37,7 тис. Найдорожчим вином на торгах стала пляшка портвейну врожаю 1891 року з імператорською печаткою - при стартовій ціні $5-6 тис. лот пішов за $9,7 тис. Два інших топ-лоти Bonhams - пляшка знаменитого десертного вина авторства Льва Голіцина "Сьоме небо" 1880 року ($6,4 тис.) і "Мед з алтайських лугів" 1886 року ($3,5 тис.). Інше вино було продано відверто дешево. Наприклад, шість пляшок портвейну врожаю 1938-1958 років пішли всього-на-всього за $736.

Настільки невтішні результати торгів експерти пояснюють загальним падінням інтересу до винних аукціонів, а також колекціонерів - до десертних вин, якими славляться льохи "Массандри".

Друга частина массандрівської колекції буде продаватися сьогодні в Сан-Франциско. У числі топ-лотів американських торгів заявлений легендарний "Мед алтайських лугів" 1886 року (1,7 л з естімейтом $4-5 тис.), портвейн урожаю 1896 року (п'ять напівпляшок за $2-2,7 тис.) і портвейн 1894 року (пляшка за $1,4-1,8 тис.).

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
В Контексті Finance.ua
Опитування