Експерт: Тенденція зростання цін на нафтопродукти в Україні збережеться — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Експерт: Тенденція зростання цін на нафтопродукти в Україні збережеться

Енергетика
136
У листопаді 2007 р. зростання цін на нафтопродукти в Україні продовжиться. Такий прогноз РБК-Україна зробив директор науково-технічного центру "Психея" Сергій Сапегін.
За його словами, зростання цін у жовтні і листопаді було спрогнозоване його центром, на підставі зміни цін на нафту і нафтопродукти на світових ринках та аналізу статистики цін за тривалий час.
Експерт відзначив, що збільшення цін на нафтопродукти - це реакція на світові ринки. Крім того, зараз на ринку є й інші фактори, які впливають на зростання цін: 1) не запустився Одеський НПЗ; 2) корпоративний конфлікт на Кременчуцькому НПЗ. Уже сьогодні перераховані причини привели до збільшення роздрібних цін на паливо з темпом 3-5% на тиждень. Усього ж за останній місяць ціни на паливо виросли на величину від 5 до 14% по різних видах. Аналогічна ситуація і в опті.
За його словами, при прогнозі особливо важливий корпоративний скандал, оскільки раніше Кременчуцький завод забезпечував значною мірою внутрішній ринок. Обсяги переробки становили порядку 15-17 тис. тонн нафти на добу. На сьогоднішній день через недостачу сировини завод переробляє ледве більше 6 тис. тонн. Відсутні ресурси палива для ринку повинен забезпечити імпорт.
В основному імпорт в Україну здійснюється із РФ, Литви, Білорусії, і, меншою мірою, Болгарії, Румунії, Польщі і Казахстану. Однак, як підкреслив С.Сапегін, на сьогодні ситуація з бензином на внутрішньому ринку в Росії теж досить гостра, і перекрити потреби України навряд чи вийде за рахунок цих поставок. У Білорусії - зайвих ресурсів немає. У Литві Мажейкяйський НПЗ поки стоїть. Те ж по всіх інших напрямках. "Жоден з напрямків не в змозі перекрити дефіцит, що може бути на ринку нафтопродуктів України", - відзначив експерт.
Таким чином, на його думку, ситуація може розвиватися по двох варіантах. Перший - оптимістичний, коли Кременчуцький НПЗ буде зберігати на мінімальному можливому обсязі переробку нафти і будуть зберігатися відвантаження на ринок. У такому стані ринок буде зберігати тенденції зростання цін. "Цей прогноз хоч і оптимістичний, але досить важкий. З таким варіантом ми можемо ввійти в зимовий період більш низького попиту і поточний гострий період може згладитися. Також, можливо, що за цей час вирішиться корпоративний скандал", - сказав Сапегін.
Другий варіант песимістичний, хоча і досить реальний. Він відбудеться, якщо менеджмент не впорається із завданням постачання сировини на Кременчуцький НПЗ, завод зупиниться і припинить навіть ті мінімальні відвантаження, які є зараз. У даній ситуації на ринку може виникнути дефіцит, спровокований корпоративним скандалом і зупинкою заводу, і цей дефіцит перекрити нема чим. У такій ситуації говорити про прогнозовану ціну, щонайменше, нерозумно, сказав експерт.
Він підкреслив, що на сьогоднішній день є дві загрози: 1) зупинка Кременчуцького НПЗ - тоді ситуацію навряд чи щось урятує і на ринку буде серйозна системна криза; 2) втручання держави в ціноутворення на ринку нафтопродуктів, що може спричинити повторення ситуації січня 2005 р., листопада 2006 р., коли проводилося регулювання ціни і коли ціни в роздробі не дозволяли імпорту заходити в Україну.
У поточній ситуації розумно було б використати стабілізаційний запас, створений Міністерством палива та енергетики на базі "Укртранснафти", для недопущення спекулятивного зростання цін.
За матеріалами:
РБК-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас