Ідеї на мільйон: у що вкладають свої гроші світові інвестори — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Ідеї на мільйон: у що вкладають свої гроші світові інвестори

Фондовий ринок
853
Світовий ринок венчурного інвестування переживає бум. Інвестори охоче вкладають гроші в бізнеси, що виходять за рамки звичного. Найпростіший приклад – сервіс виклику таксі Uber, у якого немає своїх автомобілів, або сервіс оренди житла Airbnb, який не володіє нерухомістю. За останні кілька років ці компанії залучили мільярди доларів інвестицій, кинули виклик традиційним бізнес-моделям і кардинально змінили досвід користування.
Консалтингово-аудиторська компанія E&Y порахувала, що в минулому році активність венчурних інвесторів була найвищою за останні 20 років. На ринку укладено понад 8,3 тис. угод на суму 148 млрд доларів, у річному розрахунку інвестиції зросли на 54%. Географічно основні угоди укладали в Європі, США і Китаї. При цьому інвестори віддавали перевагу вже сформованим компаніям, які перебувають на останніх стадіях залучення інвестицій і близькі до їх повернення.
У цьому році, за оцінками E&Y, інвестори більше цікавитимуться стартапами на ранніх стадіях, які не вимагають великих інвестицій. Крім того, зросте кількість транскордонних інвестицій. Це означає, що претендувати на фінансування можуть і невеликі компанії, зокрема з України.
Інвестори обговорюють
В які ідеї готові інвестувати світові венчурні капіталісти? За даними консалтингово-аудиторської компанії KPMG, у фокусі зараз 5 напрямків. Перш за все, це великі дані (Big Data) та їх аналітика – кожен день у світі з’являється дуже багато нової інформації. За даними компанії IBM, 90% інформації в світі створено за останні 2 роки. Якщо грамотно обробляти цю інформацію, можна будувати точні економічні прогнози, передбачати катастрофи, знаходити відповіді на інші важливі питання. Людина фізично не може цього зробити, але це може програма. Автори таких програм якраз мають великі шанси залучити венчурні інвестиції. Як розповідає голова Української асоціації венчурного капіталу UVCA і керуючий партнер венчурного фонду Aventures Capital Андрій Колодюк, в області великих даних попит серед інвесторів дуже високий, а от пропозиції не вистачає.
Другий тренд венчурного інвестування – це хмарні обчислення (Cloud Computing). Великі обсяги даних треба десь зберігати. Можна постійно розширювати пам’ять домашнього чи офісного комп’ютера, зберігати безліч накопичувачів інформації або навіть купити власний сервер. Але “хмари” розв’язують проблему простіше. Фото, відео, музику, документи – це все можна зберігати “в інтернеті”, тобто на серверах відео-хостингів, у соціальних мережах, пошті, на DropBox або Google Disc. Корпоративні користувачі можуть переносити “в хмари” свої програми, робочий стіл, всю інфраструктуру. Плюс такого рішення ще і в тому, що дані доступні з будь-якого пристрою всюди, де є інтернет. “Хмарні” технології також відкривають нові можливості для спільного використання різних даних. І тут може бути безліч ідей для стартапів.
Ще один тренд, на який звертають увагу венчурні інвестори, це інтернет речей (IoT) – всілякі “розумні” пристрої, підключені до мережі. В Україні є багато прикладів таких стартапів. Це і “розумні” жалюзі SolarGaps, і гаджет для гри з домашніми вихованцями Petcube. Як розповідає Колодюк, у стартапів зі сфери IoT є добра нагода перевірити життєздатність свого винаходу до того, як шукати венчурних інвесторів. “На початковій стадії проект може вийти на платформу Kickstarter і спробувати зібрати кошти там. Якщо ваш продукт зацікавить користувачів і ви зберете там кошти, швидше за все, венчурні інвестори вас потім теж профінансують”, – розповідає Колодюк.
Вихід в іншу реальність
Чим більше даних і пристроїв опиняється в інтернеті, тим більше уваги приділяється їх захисту від хакерських атак і втручання. Саме тому кібербезпека залишається одним з головних напрямків для венчурних інвестицій. Захисту потребують не лише комп’ютери, але і мобільні апарати, пристрої IoT, сервери. Мова також про безпеку мобільних платежів і додатків, збереження особистих даних – у це інвестори готові вкладати гроші вже зараз. Ще один напрямок, який виділяє KPMG, – цифрові платежі. Так само, як речі та пристрої, гроші поступово переходять в інтернет. Цікаво, що найбільші венчурні інвестиції першої половини 2016 року припали саме на проекти в цій сфері. Так, платіжний сервіс Circle залучив 60 млн доларів від Breyer Capital, IDG Capital Partners і Baidu. А стартап Digital Asset Holdings, який надає фінансові послуги на базі технології блокчейн, отримав 60 млн доларів від корпорацій Goldman Sachs і IBM.
Аналітика KPMG базується на аналізі трендів венчурного інвестування з урахуванням того, наскільки активно їх обговорюють інвестори. Саме ці 5 напрямків виявилися найбільш обговорюваними на кінець липня 2016 року.
Колодюк додає, що з початку 2016 року підігрівся інтерес інвесторів до технологій віртуальної і доповненої реальності (коли віртуальні об’єкти накладаються на реальну картинку. – Ред.). “Цим технологіям вже не один рік. Але зараз стало очевидно, на яких платформах буде розвиватися віртуальна реальність – це Oculus і Samsung. Що стосується доповненої реальності, то тут з’явився вдалий приклад реалізації технології – гра Pokemon Go. Це поштовх для всієї ігрової індустрії, а також для інвесторів”, – розповідає Колодюк. За його словами, зараз навіть з’являються окремі фонди, які спеціалізуються на інвестиціях у віртуальну і доповнену реальність. Самі технології будуть ще вдосконалюватися, з’являться нові приклади їх застосування. І поки не ясно, де саме вони “вистрілять”. Але інвестори вже не так обережні з такими проектами, як пару років тому. Також з’являється багато проектів на стику IT і охорони здоров’я – до них теж придивляються інвестори.
Керівник венчурного фонду Digital Future Олексій Вітченко каже, що українські інвестори стежать за світовими трендами, а українські стартапи їх дотримуються. Адже більшість місцевих проектів відразу орієнтована на глобальний ринок. “З іншого боку, у нас не так багато виняткових стартапів, особливо в тих сферах, які в світі на піку популярності”, – додає він. В Україні, на його думку, є сильні технічні фахівці, яким не вистачає знань для розвитку бізнесу в дуже конкурентних сферах. Для цього потрібно розвивати підприємницьку екосистему, консультувати і навчати засновників. Digital Future розглядає для інвестування проекти суворо в рамках свого фокусу – це такі сфери, як AdTech (технології в рекламі), SaaS (“хмарне” програмне забезпечення), Artificial Intelligence (штучний інтелект), e-commerce (електронна комерція) і рішення в області безпеки.
Вікторія Власенко
За матеріалами:
РБК-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас